Опубліковано: 2020-05-08
ТЕМА: Життя у Всесвіті
Немає нічого більш хвилюючого, ніж пошуки життя і розуму у Всесвіті. Унікальність земної біосфери і людського інтелекту кидає виклик нашої віри в єдність природи. Людина не заспокоїться, поки не розгадає загадку свого походження. На цьому шляху необхідно пройти три важливі ступені: дізнатися таємницю народження Всесвіту, вирішити проблему походження життя і зрозуміти природу розуму.
Вивченням Всесвіту, її походження й еволюції займаються астрономи і фізики. Дослідженням живих істот і розуму зайняті біологи і психологи. А походження життя хвилює всіх: астрономів, фізиків, біологів, хіміків. До жаль нам знайома тільки одна форма життя - білкова і лише одне місце у Всесвіту, де це життя існує, - планета Земля. А унікальні явища, як відомо, практично не піддаються науковому дослідженню. От якщо б вдалося виявити інші населені планети, тоді загадка життя була б вирішена набагато швидше. А якщо б на цих планетах знайшлися б розумні істоти ... Дух захоплює, варто тільки уявити собі перше діалог з братами по розуму.
Але які реальні перспективи такої зустрічі? житті місця? Чи може життя зародитися в міжзоряному просторі, або для цього необхідна поверхню планет? Зв'язок з іншими розумними істотами? Запитань багато ...
Пошуки життя у сонячній системі
МІСЯЦЬ -- єдине небесне тіло, де змогли побувати земляни і грунт якого детально досліджено в лабораторії. Ніяких слідів органічного життя на Місяці НЕ знайдено.
Справа в тому, що Місяць не має і ніколи не мала атмосфери: її слабке поле тяжіння не може утримувати газ поблизу поверхні. З цієї ж причини на Місяці немає океанів - вони б зникли. Чи не прикрита атмосферою поверхня Місяця нагрівається вдень до 130 ° С, а вночі остигає до -170 ° С. До того ж на місячну поверхню безперешкодно проникають згубні для життя ультрафіолетові і рентгенівські промені Сонця, від яких захищає Землю атмосфера. Загалом, на поверхні Місяця для життя умов немає. Щоправда, під верхнім шаром грунту, вже на глибині 1 м, коливання температури майже не відчуваються: там постійно близько -40 ° С. Але все одно у таких умовах життя, ймовірно, не може зародитися.
На найближчій до Сонцю маленькій планеті
МЕРКУРІЙ ще не побували ні космонавти, ні автоматичні станції. Але люди дещо знають про неї завдяки дослідженням з Землі і з пролітав поблизу Меркурія американського апарату «Маринер-10» (1974 і 1975 рр..). Умови там ще гірше, ніж на Місяці. Атмосфери немає, а температура поверхні змінюється від -170 до 450 ° С. Під грунтом температура в середньому складає близько 80 ° С, причому з глибиною вона, природно, зростає.
Венера в недавньому минулому астрономи вважали майже точною копією молодої Землі. Будувалися припущення, що ховається під її хмарним шаром: теплі океани, папороті, динозаври? На жаль, через близькість до Сонця Венера зовсім не схожа на Землю: тиск атмосфери в поверхні цієї планети в 90 разів більше земного, а температура і вдень, і вночі близько 460 ° С. Ходячи на Венеру опустилося кілька автоматичних зондів, пошуком життя вони не займалися: важко уявити собі життя в таких умовах. Над поверхнею Венери вже не так спекотно: на висоті 55 км тиск і температура такі ж, як на Землі. Але атмосфера Венери складається з вуглекислого газу, до того ж у ній плавають хмари з сірчаної кислоти. Словом, теж не краще місце для життя.
МАРС не без підстав вважався придатною для життя планетою. Хоча клімат там дуже суворий (літнім днем температура становить близько 0 ° С, вночі -80 ° С, а взимку доходить до -120 ° С), але все-таки це не безнадійно погано для життя: існує ж вона в Антарктиді і на вершинах Гімалаїв. Однак на Марсі є ще одна проблема - вкрай розрядження атмосфера, в 100 разів менш щільна, ніж на Землі. Вона не рятує поверхню Марса від згубних ультрафіолетових променів Сонця і не дозволяє воді знаходитися в рідкому стані. На Марсі вода може існувати тільки у вигляді пари і льоду. І вона дійсно там є, по Принаймні в полярних шапках планети. Тому з великим нетерпінням всі чекали результатів пошуків марсіанської життя, зроблених одразу ж після першого вдалої посадки на Марс в 1976 р. автоматичних станцій «Вікінг-1 і -2». Але вони всіх розчарували: життя не було виявлено. Правда це був лише перший експеримент. Пошуки тривають.
планети-гіганти. Клімат Юпітера, Сатурна, Урана і Нептуна абсолютно не відповідає нашим уявленнями про комфорт: дуже холодно, жахливий газовий склад (метан, аміак, водень і т. д.), практично немає твердої поверхні - лише щільна атмосфера та океан рідких газів. Все це дуже несхоже на Землю. Проте в епоху зародження життя і Земля була зовсім не такою, як зараз. Її атмосфера швидше нагадувала венерианских і юпітеріанскую, хіба що була тепліше. Тому найближчим часом неодмінно буде здійснено пошук органічних сполук в атмосфері планет-гігантів.
СУПУТНИКИ ПЛАНЕТ І КОМЕТИ. «Родина» супутників, астероїдів і ядер комет дуже різноманітно по своїм складом. У нього, з одного боку, входить величезний супутник Сатурна Титан з щільною азотної атмосферою, а з іншого - дрібні крижані брили кометних ядер, більшу частину часу проводять на далекій периферії Сонячної системи. Серйозною надії виявити життя на цих тілах не було ніколи, хоча дослідження на них органічних сполук як попередників життя становить особливий інтерес. Останнім часом увага экзобиологов (фахівців з неземною життя) залучає супутник Юпітера Європа. Під крижаною корою цього супутника повинен бути океан рідкої води. А де вода - там життя.
У впали на землю метеоритах іноді виявляють складні органічні молекули. Спочатку була підозра, що вони потрапляють в метеорити із земного грунту, але тепер їх позаземне походження цілком надійно доведено. Наприклад, що впав в Австралії у 1972 р. метеорит Мерчісон був підібраний вже наступного ранку. У його речовині знайшли 16 амінокислот - основних будівельних блоків тваринних і рослинних білків, причому лише 5 з них присутні в земних організмах, а інші 11 на Землі рідкісні. До того ж серед амінокислот метеорита Мерчісон в рівних частках присутні ліві і праві молекули (дзеркально симетричні один одному), тоді як у земних організмах - в основному ліві. Крім того в молекулах метеорита ізотопи вуглецю 12С та 13С представлені в іншій пропорції, ніж на Землі. Це, безперечно, доводить, що амінокислоти, а також гуанін і аденін - складові частини молекул ДНК і РНК, можуть самостійно формуватися в космосі.
Отже, поки в Сонячній системі ніде крім Землі, життя не виявлено. Вчені не мають на цей рахунок великих надій; швидше за все Земля виявиться єдиною живою планетою. Наприклад, клімат Марса в минулому був м'якшим, ніж зараз. Життя там могла зародитися і просунутися до певної ступені. Є підозра, що серед що потрапили на Землю метеоритів деякі є давніми осколками Марса; в одному з них виявлені дивні сліди, можливо належать бактеріям. Це ще попередні результати, але навіть вони привертають інтерес до Марса.
Дом.завдання:
https://historyurok.com.ua/tsikavi-fakty/z-geografiyi/vsesvit.html