ТЕМА: ФІЗИКА І ПРОБЛЕМИ БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ

Безпека життєдіяльності - це система базових знань з проблеми забезпечення оптимальних умов існування людини у природному, соціальному і техногенному середовищах, а також організаційних і технічних заходів та засобів на рівні окремої особи (колективу, держави), спрямованих на запобігання або мінімізацію загроз її життю та здоров’ю в усіх сферах діяльності.

Система безпеки життєдіяльності на рівні держави охоплює комплекс заходів і засобів, які є її складовими (підсистемами): це охорона навколишнього природного середовища; охорона здоров’я населення; безпека санітарно-епідеміологічна, пожежна, транспортна та радіаційна, біологічна; охорона праці. Діяльність кожної із цих підсистем регулює відповідний орган центральної виконавчої влади.

Охорона навколишнього природного середовища. Призначення цієї основної складової системи безпеки життєдіяльності полягає в підтримуванні стану довкілля, прийнятного для існування життя на Землі, збереженні природних ресурсів, обмеженні шкідливих викидів, сприянні гармонійному розвитку суспільства та природи.

У систему безпеки життєдіяльності людини входять: охорона здоров’я населення; санітарно-епідеміологічна безпека, основною метою якої є забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення, зменшення інтенсивності епідемій інфекційних захворювань. Контроль за використанням небезпечних речовин і матеріалів на виробництві, за якістю та безпекою харчових продуктів, лікарських засобів тощо здійснюють органи санітарно-епідеміологічного нагляду.

Входять також пожежна безпека; транспортна безпека; біологічна безпека, призначення якої - охорона довкілля, а також здоров’я і життя людей від небезпечних грибів, мікроорганізмів, вірусів, наслідків генетично-інженерної діяльності, генетично модифікованих організмів рослин, тварин та продуктів, що містять їхні складові.

Це також радіаційна безпека, основною метою якої є охорона життя і здоров’я населення, його майна, навколишнього середовища від негативного впливу йонізуючого випромінювання. Радіаційна безпека набуває особливого значення в умовах розвитку атомної енергетики та промисловості. Актуальність радіаційної безпеки в Україні зумовлюється також наслідками катастрофи на Чорнобильській АЕС.

Це також охорона праці, техніка безпеки на виробництві. Основну відповідальність за безпеку життєдіяльності людей на виробництві (підприємстві, в установі, організації, фірмі) покладено на роботодавця, який має створити безпечні умови праці для своїх працівників.

Отже, безпека життєдіяльності - це наука, покликана виявляти можливі причини та шляхи виникнення небезпеки, передбачати вірогідність її виникнення, а також захищати людей від небезпеки, ліквідувати наслідки її проявів тощо. Ця наука ідентифікує небезпечні та шкідливі чинники навколишнього середовища, розробляє заходи, пов’язані зі створенням сприятливих умов для існування людини.

Безпека життєдіяльності людини - це комплексний науковий напрям, пов’язаний з багатьма іншими напрямами науки - анатомією, фізіологією, психологією, екологією, охороною здоров’я, виробничою санітарією і гігієною, технікою, економікою, соціологією тощо.

Ще на стадії проектування будь-якого механізму, машини, пристрою першою умовою його застосування розглядається безпека оператора - людини, яка управляє ними. Це стосується і крокуючого екскаватора, і електричного тостера тощо. Другою важливою умовою є зручність управління (використання), що забезпечує високий рівень працездатності оператора протягом тривалого часу. Третя умова - безпечність (або мінімальна шкідливість) для навколишнього середовища.

Головна мета безпеки життєдіяльності - сформувати в людини свідоме та відповідальне ставлення до питань особистої безпеки й безпеки тих, хто її оточує, навчити людину розпізнавати й оцінювати потенційні небезпеки, визначати шлях надійного захисту від них, у разі потреби вміти надавати допомогу собі та іншим, а також оперативно ліквідовувати наслідки прояву небезпек у різноманітних сферах людської діяльності.

Дом.завдання:

1. Що таке безпека життєдіяльності людини?

2. Що входить у систему безпеки життєдіяльності людини?