Опубліковано: 2020-04-03
03.04 ТЕМА: Атомне ядро.
Протонно-нейтронна модель ядра. Нуклони
Атом — це мікросистема взаємодіючих частинок, яка складається з двох частин з протилежними зарядами — ядра та електронної оболонки.
Атомне ядро — позитивно заряджена центральна частина атома, в якій зосереджена майже вся його маса. Ядра складаються з протонів і нейтронів, які є різними станами однієї частинки — нуклона.
Протон р — стабільна елементарна частинка з позитивним електричним зарядом q = 1,602 • 10-19 Кл, масою спокою тр = = 1,673 •10-24 г, відносною атомною масою Аr = 1,00728 (1836,1 тe), спіном s = 1/2 та магнітним моментом μр = 2,793 μN (ядерного магнетона). Існування протона передбачив (1911) і дав йому назву (1920) Резерфорд.
Нейтрон п — електрично нейтральна елементарна частинка з тп = 1,675 • 10-24 г, Аr = 1,00867 (1838,6 те), s = 1/2 і μn = 1,913 ц μN. Нейтрон у ядрі атома цілком стійкий, проте у вільному стані він розпадається на три стабільні частинки — протон, електрон і антинейтрино. Відкрив нейтрон і визначив його масу Чедвік (1932).
Протонно-нейтронну модель ядра вперше запропонував Іваненко (1932) і розвинув Гейзенберг. Розмір ядра залежить від кількості нуклонів А, що в ньому містяться. Його радіус r = 1,33 • 10-13А1/3 см, а густина ρ = 1,4 • 1014 г/см3 (тобто 140 млн Т/см3) майже не залежить від порядкового номера елемента. Загальне число протонів Z і нейтронів N дорівнює цілочисловому, округленому значенню атомної маси, яке називають масовим, або нуклонним, числом А: А = Z + N.
Число протонів у ядрі характеризує його заряд і дорівнює порядковому номеру хімічного елемента, або протонному числу Z, а число нейтронів відповідає різниці А — Z. Нуклонне й протонне числа позначають відповідними верхнім і нижнім індексами зліва від символу елемента.
Оскільки позитивний заряд протона й негативний заряд електрона збігаються за абсолютним значенням і дорівнюють елементарному заряду, то в нейтральному атомі число електронів в оболонці завжди дорівнює числу протонів у ядрі. Отже, заряд ядра визначає число електронів в оболонці атома і є найважливішою ознакою індивідуальності хімічних елементів. З послідовним зростанням порядкового номера елемента число протонів в ядрах атомів збільшується на одиницю, в той час як число нейтронів — зростає нерівномірно. Наприклад, у ізотопів легких елементів Z~N, а в атомі останнього стабільного елемента — Вісмуту Z = 83, а N =126.
Нуклони мають складну внутрішню структуру. Маса нуклона здебільшого зосереджена в ядрі з радіусом близько 2 • 10-14 см. Ядро оточують концентричні оболонки (мантії), утворені двома швидкими p-мезонами — частинками з масою, близькою до маси 270 електронів. Протон і нейтрон містять позитивний і негативний електричні заряди; у нейтроні їхні абсолютні значення однакові, тому сумарний заряд нейтрона дорівнює нулю, у протоні позитивний заряд переважає.
Протони та нейтрони не є найдрібнішими частинками. До їх складу входять три субелементарні гіпотетичні частинки з дробовим електричним зарядом — кварки (Гелл-Манн, 1964).
Ядра всіх атомів певного елемента мають однакове число протонів. Вид ядер і атомів з даним числом протонів і нейтронів називають нуклідом. Нукліди одного й того ж елемента, що відрізняються числом нейтронів при однакових числах протонів, називають ізотопами. Отже, нуклід — більш широке поняття, ніж ізотоп, оскільки кожний ізотоп є нуклідом, але лише нукліди одного елемента є ізотопами. Атоми з різним числом протонів і нейтронів, але з однаковим числом нуклонів називають ізобарами. Атоми з однаковим числом нейтронів, але різним числом протонів називають ізотонами.
Хоч у ізотопів і різні нуклонні числа, проте, маючи однаковий заряд ядра (і однакову електронну оболонку), вони, за винятком ізотопів Гідрогену (велика різниця в масах), мають однакові хімічні властивості. Ізобари та ізотони відрізняються за своїми хімічними властивостями. Відомо близько 400 стійких і понад 1500 радіоактивних нуклідів. Більшість природних хімічних елементів є сумішами двох чи кількох ізотопів, атоми яких відрізняються за числом нуклонів. Саме цим пояснюється значне відхилення атомних мас багатьох елементів від цілочислових значень. Вони відповідають природній суміші ізотопів і є усередненими.
Ізотопи мають ті ж назви й символи, що й самі елементи, але їх розрізняють за нуклонним числом. Для деяких легких атомів прийнято спеціальні назви й позначення, наприклад: Протій (ядро — протон), Дейтерій (ядро — дейтон) і Тритій (ядро — тритон) — для ізотопів Гідрогену; альфа-частин-ка — для ядра Гелію .
Ізотопно-чистих елементів налічують лише 21.
Маса ядра завжди менша від суми мас нуклонів, з яких воно утворене, на величину, яку називають дефектом маси.
За сучасними уявленнями атомне ядро — це квантова система, що існує в основному і в збуджених станах. У зв'язку з відсутністю теорій поля ядерних сил вдаються до ядерних моделей і за їх допомогою розв'язують окремі задачі.
Згідно з моделлю оболонковог структури ядер (Гепперт-Майєр, Йєнсен, 1948) кожний нуклон перебуває у певному квантовому стані, який характеризується енергією, спіном, магнітним і квадрупольним моментами, парністю тощо. Протони та нейтрони заповнюють ядерні шари подібно до електронів на енергетичних рівнях атомів. Особливо стійкими є ядра з цілком заповненими шарами, яким відповідають магічні числа. Для протонів і нейтронів характерними є магічні числа 2, 8, 20, 28, 50, 82. Підвищену стійкість повинні мати і ядра атомів з магічними числами нейтронів 114, 126, 184. На основі визначених періодичностей у властивостях ядер складено періодичну систему атомних ядер, що містить сім закінчених і восьмий незакінчений періоди.
У краплинній моделі ядро розглядається як краплина рідини, що містить менші краплинки. За цією моделлю вдалося передбачити закономірності поділу ядер, створити термодинаміку ядерної речовини.
Синтезом оболонкової та краплинної моделей є узагальнена модель ядра, яка дала змогу систематизувати й передбачити енергетичні рівні ядер.
Природу сил, які, незважаючи на відштовхування однойменно заряджених протонів, утримують разом ядерні частинки, ще остаточно не визначено. Але відомо, що ці сили діють між сусідніми частинками на віддалях, сумірних з розмірами ядра, і мають обмінний характер. У ядрі відбувається постійне взаємоперетворення нуклонів, зумовлене віртуальним (неспостережним виникненням і зникненням короткоживучих збуджень квантових полів) обміном я-мезонами.
З одного боку, протон і нейтрон перетворюються один в одного з утворенням p-мезонів , а з другого — їх перетворення відбувається з випромінюванням електрона чи позитрона з одночасним виникненням антинейтрино або нейтрино .
Нейтрино v і антинейтрино — елементарні частинки з масою спокою, що не перевищує 1/2000 електронної маси, але відрізняються між собою орієнтацією спінів.
Дом.завдання: https://www.youtube.com/watch?v=W-Eb3Jmsbfk