Тема уроку: "Види комп'ютерних мереж"

Комп'ютерні мережі (англ. - Network) - це сукупність ПК, розподілених на деякій території і об'єднаних для спільного використання ресурсів (даних, програм і апаратних компонентів).

Головною метою об'єднання комп'ютерів у мережу є надання користувачам можливості доступу до різних інформаційних ресурсів (наприклад, документам, програмам, баз даних і т.д.), розподіленим по цих комп'ютерів, і їх спільного використання. Важливою характеристикою будь-якої комп'ютерної мережі є широта території, яку вона охоплює. Широта охоплення визначаться взаємної віддаленістю комп'ютерів, що складають мережу, і, отже, впливає на технологічні рішення, обрані при побудові мережі.

Комп'ютерні мережі передачі даних є результатом інформаційної революції і в майбутньому зможуть утворити основний засіб комунікації. Всесвітня тенденція до об'єднання комп'ютерів у мережу обумовлена поруч важливих причин, таких як прискорення передачі інформаційних повідомлень, можливість швидкого обміну інформацією між користувачами, одержання і передача повідомлень (факсів, e-mail-листів, електронних конференцій і т.д.), нс відходячи від робочого місця, а також можливість миттєвого одержання будь-якої інформації з будь-якої точки земної кулі, обмін інформацією між комп'ютерами різних фірм-виробників, працюючих під різним програмним забезпеченням, і т.д.

Існуючі мережі прийнято в даний час ділити в першу чергу за територіальною ознакою.

  • 1. Локальні мережі (LAN - Local Area Network). До локальних мереж зазвичай відносять мережі, комп'ютери яких зосереджені на відносно невеликих територіях (менше 2000 м). Прикладом локальної мережі є мережа малого підприємства, розташованого в одному або декількох будівлях. Невеликий розмір локальних мереж дозволяє використовувати для їх побудови досить дорогі і високоякісні технології, що забезпечує високу швидкість обміну інформацією між комп'ютерами.

  • 2. Глобальні мережі (WAN - Wide Area Network - побудована на основі комутованих або виділених каналів існуючих мереж або GAN - Global Area Network - побудована на основі використання супутникових та наземних ліній зв'язку). До глобальних відносять мережі, призначені для об'єднання окремих комп'ютерів і локальних мереж, розташованих па значній відстані (сотні і тисячі кілометрів) один від одного. Оскільки організація спеціалізованих високоякісних каналів зв'язку великої протяжності є досить дорогою, то в глобальних мережах нерідко використовуються вже існуючі і спочатку не призначені для побудови комп'ютерних мереж лінії (наприклад, телефонні або телеграфні). У зв'язку з цим швидкість передачі даних в таких мережах істотно нижче, ніж в локальних.

  • 3. Регіональні мережі (MAN - Metropoliten Area Network). Подібні мережі існують в межах певного регіону (міста, району). Кожна така мережа є частиною деякої глобальної мережі і особливою специфікою але відношенню до глобальної мережі не відрізняється. Однак для побудови таких мереж використовуються досить якісні цифрові лінії зв'язку, що дозволяють здійснювати взаємодію на відносно високих у порівнянні з глобальними мережами швидкостях.