Тема уроку: Архіватори, їх призначення, основні дії  при роботі з архівами. Робата з архіватором WinRar

Архівація - це стискання одного або більше файлів з метою економії пам'яті і розміщення їх в одному архівному файлі.

Архівація даних - це зменшення фізичних розмірів файлів, в яких зберігаються дані, без значних інформаційних втрат.

Архівація проводиться в наступних випадках:

• Для створення резервних копій найбільш цінних файлів

• Для звільнення місця на диску

• Для передачі файлів по E-mail Архівний файл є набором з декількох файлів (або одного файлу), поміщених в стислому вигляді в єдиний файл, з якого їх можна при необхідності витягнути в первинному вигляді.

У змісті архіву для кожного файлу, що міститься в ньому, зберігається наступна інформація:

• Ім'я файлу

• Розмір файлу на диску і в архіві

• Відомості про місцезнаходження файлу на диску

• Дата і час останньої модифікації файлу

• Код циклічного контролю для файлу, який використовується для перевірки цілісності архіву

• Міра стискання

Будь-який з архівів має свою шкалу міри стискання. Найчастіше можна зустріти наступну градацію методів стискання:

• Без стискання (відповідає звичайному копіюванню файлів в архів)

• Швидкісний

• Швидкий (характеризується найшвидшим, але найменш щільнішим стисканням)

• Звичайний

• Хороший

• Максимальний (максимально можливе стискання - найповільніший метод стискання)

Програми, що опрацьовують текстову, графічну, звукову чи іншу інформацію, кодують її найприроднішими і зручним для опрацювання, але найекономнішим способом.

Відомі такі факти:

• у тексті українською мовою літери «а» чи «о» зустрічаються частіше, ніж «ю» чи «у»;

• на малюнках кольори сусідніх точок у більшості випадків близькі за відтінком.

Часто у послідовності двійкових кодів деякі сполучення зустрічаються частіше ніж інші. У таких випадках кажуть, що інформація надмірна. У цьому випадку є можливість перекодувати вміст файлу, зменшивши його розмір.

При такому перекодуванні, яке називають стисненням, дотримуються такого правила: чим частіше зустрічається комбінація (початкових) кодів, тим коротшою послідовністю її можна перекодувати. Математичні основи такого перекодування (наприклад, Алгоритм Хаффмана — Haffman's algorithm) традиційно належать до програми вищої школи. У загальноосвітній школі їх не вивчають.

Громіздку роботу перекодування природно доручити програмі. Такі програми, що здійснюють стиснення файлів, називають архіваторами. Результат перекодування з метою стиснення (зменшення обсягу пам'яті) називають архівом.

При стисненні можна зменшити розмір файлу в декілька разів, що дає помітну економію пам'яті. Це особливо цінують при поширення файлів глобальною мережею.

Зверніть увагу. Не всі типи файлів раціонально архівувати з метою зменшення їхнього розміру. Наприклад, це недоречно робити для зображення у форматі JPEG, звуку у форматі MP3.

Результат стиснення (архівування) зберігають у найекономнішій формі. Нажаль, вона непридатна для опрацювання, бо її закодовано штучним способом і, можливо, для кожного файлу своїм. Для завантаження корисної інформації у зручному для опрацювання вигляді, необхідно спочатку провести перекодування файлу (кажуть: розпакувати, відновити файл).

Дії при роботі з архівами:

• створення нового архіву;

• долучення файлів до архіву;

• перегляд вмісту архіву;

• вилучення файлів з архіву;

• перегляд файлу в архіві;

• розпаковування архіву.

Створено безліч різних архіваторів, кожен з яких придатний для роботи під керуванням певної операційної системи. За цим посиланням ви зможете познайомитись з роботою програми WinRar  https://works.doklad.ru/view/Nb3qfxPn1xw/all.html