Опубліковано: 2020-03-16
Тема уроку: " Суспільне, господарське життя та побут в античних полісах на території сучасної України".
Мета уроку: закріпити знання про причини грецької колонізації Північного Причорномор’я, визначити її хронологічні рамки; охарактеризувати устрій, господарство, побут, культуру грецьких колоній; показати вплив грецької колонізації на населення Північного Причорномор’я.
Поняття: Понт Евксинський ( Чорне море), Ольвія, Пантікапей, Херсонес, Тіра, Феодосія.
Культура грецьких колоній вплинула на розвиток праслов’ян. Античні традиції через грецькі міста-колонії дійшли й до Київської Русі.
Греки освоювали багато територій, Україну в тому числі. Ці міста були розташовані на зручному для стоянки кораблів узбережжі, тому й приваблювали торгові морські каравани. На території України збереглося багато грецьких назв: Ялта — «прибережна», Феодосія — «Божі дари». Окрім назв, на території Криму збереглися також залишки колишніх грецьких поселень.
• Ольвія — «щаслива» — заснована у VI ст. до н. е.
• Пантікапей — «рибний шлях» — заснований у VI ст. до н. е. (Керч).
• Херсонес — «півострів» — заснований у V ст. до н. е.
Життя грецьких колоній.
Давайте розглянемо життя грецьких колоній на прикладі Херсонеса. Розкопки на території Херсонеса ведуться з XIX ст. Досліджені численні пам’ятники, написані наукові праці, історичні романи, вірші. Перед вами вірш Н. М. Морозової, який допоможе вам скласти уявлення про життя жителів грецької колонії Херсонес і виконати завдання.
***
За горизонт, туди, де край землі,
Покинувши Делос, Гераклею кинувши,
З переселенцями поспішали кораблі,
Ловивши вітер й не жаліючи весел.
І там, де море зустрілося з землею,
Де скелі вхід у гавань захищали,
Знов греки знайшли минулий спокій
І Херсонесом місто своє назвали.
І довго ще місто процвітало,
Торгуючи і рибою, й вином, і хлібом.
Херсонесит на вірність присягав
І присягався в тому він Зевсом та Геєю.
У спектаклях Кліо все вирішено наперед
І зліт Афін і руйнування Риму,
Відкинути минуле нам не дано.
Воно весь час із нами, хай й незримо!
Завдання
1. Назвіть міста-метрополії Херсонеса.
2. Назвіть основні господарські заняття жителів Херсонеса.
3. Назвіть богів-покровителів міста.
Кожний херсонесит, досягнувши певного віку, присягав на вірність своєму полісу. Перед вами присяга жителів Херсонеса.
Присяга громадян Херсонеса (початок III ст. до н. е.)
Присягаюся Зевсом, Геєю, Геліосом, Девою,
богами й богинями олімпійськими,
героями, що володіють містом, територією
й укріпленими пунктами херсонеситів.
Я буду єдинодумцем у справі спасіння
Свободи держави і громадян
І не зраджу Херсонеса.
Я не скидатиму демократичного ладу,
Я не даватиму і не прийму дари,
Що шкодять державі або громадянам.
Я не замишлю ніякої ганебної справи
Проти будь-кого з громадян.
І на суді голос за законом подам.
Я не складатиму змови Ні проти херсонеської общини,
Ні проти будь-кого з громадян,
Хто не оголошений ворогом народу.
Херсонес Таврійський заснували в 422-421 pp. до н. є. вихідці з Гераклеї Понтійської неподалік від сучасного Севастополя. У IV—II cm. до н. є. був столицею держави в Криму, а з кінця II cm. до н. є. почергово залежав від Понтійського, Боспорського царств, Риму, Візантії... Життя в Херсонесі завмерло аж у XVcт.
У метрополію колоністи продавали хліб, солону й в'ялену рибу. Натомість з Еллади надходив керамічний посуд, тканини, зброя, вино, предмети розкоші.
Жителі колоній не забували своєї культури. Вони облаштовувалися на нових місцях так, щоб повсякденне життя нагадувало їм рідну землю. Колоністи будували храми тим же богам, яких шанували на батьківщині, колонії мали театри, де йшли вистави славетних грецьких авторів. У театрах грецьких колоній виступали не лише місцеві актори, а й знаменитості з Еллади. Коли ви потрапите в Херсонес у наші часи, то можете відвідати руїни величного і красивого міського театру.
У містах Північного Причорномор'я дуже шанували спортивну підготовку. Збереглися згадки про існування спортивних шкіл (гімнасіїв) у містах Ольвії, Пантікапеї, Херсонесі. Проводилися спортивні ігри. Переможці отримували так звані панафінейські амфори. Це були призи за змагання на честь Афіни, які влаштовувалися щочотири роки, як в Аттиці. Це знак не тільки поваги до фізичної культури громадян, а й свідчення про тісний зв'язок колоній зі своєю батьківщиною. Нові грецькі міста-колонії сприяли проникненню грецької цивілізації на нові землі. Вони поширювали вплив античної культури на сусідні народи. Через колонії пролягали нові торгові шляхи в далекі країни.
Давньогрецькі колонії Керкінітіда, Ольвія, Херсонес, Феодосія, Пантікапей — усе це давні міста на теренах сучасної України.
Керкінітіда (з 1784 р. — Євпаторія) заснована в VI cт. до н. е. на узбережжі Кала-мітської затоки. У наші дні — це мальовниче місто, всеукраїнський дитячий курорт.
Ольвія відома з VI cm. до н. є. була заснована на правому березі Південнобузького лиману. З II cm. до н. є. Ольвія залежала то від скіфського царя Скілура, то від Мітрідата VI Євпатора, а згодом її зруйнували готи.
Пантікапей заснований у VI cт. до н. е. на місці сучасної Керчі переселенцями з Мілета. З 480 р. до н. є. був столицею Боспорського царства і лише в 70-х роках IV cт. Пантікапей зруйнували гуни. Нині археологи розкопали тут унікальні знахідки.
Життя у Феодосії вирує й нині. Це квітуче курортне місто з пам'ятками давнини, музеями І. Айвазовського та Олександра Гріна. Відоме з VI cm. до н. є. Хто тільки не панував у ньому протягом століть: боспорські царі, гуни, алани, генуезці, турки. У середньовічні часи Феодосія мала ім'я Кафа й була головним невільничим ринком, тому українські козаки кілька разів захоплювали та руйнували її.
Домашнє завдання: опрацювати параграф - 42, по Брайлю - 41
Письмово в зошитах дати відповідь на такі питання:
1.Місто-колонію Херсонес засновано в 422 році до нашої ери. Скільки часу минуло з часу заснування до наших днів?
2.Які місця греки вважали найзручнішими для заснування колонії?
https://www.youtube.com/watch?v=nmSpatM_sxo