Опубліковано: 2020-03-14
Тема уроку: "Культура елліністичної доби". "Зустріч цивілізацій".
Матеріал спрямований на ознайомлення школярів з історією елліністичних держав та внеском народів країн Східного Середземномор'я у світову культуру.
Терміни: еллінізм, діадохи, мусейон, пергамент, Колос Родоський, Фароський маяк.
Після цього уроку учні зможуть:
- застосовувати та пояснювати на прикладах поняття: «музей», «пергамент»;
- описувати пам’ятки елліністичної цивілізації, повсякденне і духовне життя в Александрії Єгипетській;
- оцінювати внесок елліністичної цивілізації в історію людства.
- Розпад імперії Олександра Македонського
- Величезні розміри імперії призвели до її розпаду. Між найближчими соратниками Македонського — діадохами (грецькою — «послідовник») спалахнули війни, що тривали майже 50 років. В результаті державу поділили, започаткувавши нові династії: Птолемеїв (Єгипет), Селевкідів (Вавилон і Сирія); Атталідів (Мала Азія, Пергам) та Антигонідів (Македонія, Греція).
Держави, що утворилися на місці імперії Олександра у Східному Середземномор’ї, називають елліністичними, тобто «схожими на грецькі». - Як і у давньосхідних країнах, правили тут царі, які мали величезну владу, передавали її у спадщину, розпоряджалися всіма землями. Монархів шанували як богів, на їхню честь зводили храми.
Разом з тим на Сході засновувалися нові міста, до яких переселялися тисячі колоністів із Греції та Македонії. Суспільне життя міст було організоване за грецьким зразком: народні збори обирали міські ради й посадових осіб, видавали закони. У нових містах будували гімнасії й театри, іподроми й стадіони. Хоча міста самостійно керували своїм життям, вони визнавали верховну владу царів, підкорялися їм і сплачували податки.
У Єгипті й Вавилоні, Фінікії й Середній Азії поширилася грецька релігія. Повсюди зводилися храми Зевса, Афіни, Аполлона. Грецька і місцеві релігії настільки перемішалися, що люди молилися й приносили жертви одночасно Осирісу й Посейдону, Мардуку й Артеміді.
Грецькою мовою видавалися царські закони й міські постанови, нею спілкувалися люди різних національностей ( грецька мова ствла міжнародною). Еллінська культура тісно переплелася з давньою культурою Сходу, що взаємно збагатило цивілізації. Тому в країнах Східного Середземномор’я надзвичайного розквіту досягли науки й ремесла, освіта й мистецтво.
У країнах Східного Середземномор’я поступово склалася елліністична цивілізація.
-
Головними центрами елліністичної культури стали міста Александрія (Єгипет), Антіохія(Сирія), Пергам (Мала Азія).
-
«Досягнення науки й філософії за доби еллінізму»
-
Евклід - створив дев’ятитомну працю «Елементи». Її перші чотири книги присвятив геометрії, а п’яту й шосту — основам алгебри. Також займався оптикою й астрономією. Одне з відкритих сузірь назвав «Волосся Берніки» на честь дружини Птолемея ІІІ.
-
Архімед - уславився дослідженнями в математиці та техніці. Уперше виклав теорію важеля («Дайте мені точку опори, і я переверну світ»). Головною заслугою Архімеда вважається те, що він установив зв’язок між математикою і механікою. Винайшов модель небесної сфери, яка рухалася за допомогою, ймовірно, якогось пневматичного механізму.
-
Ератосфен - був засновником географії як науки, котра займалася не лише описами місцевості, а й Землі в цілому. Вважав, що Земля має кулеподібну форму. Одним із перших упорядкував тогочасну хронологію, оскільки на той час єдиного літочислення не існувало і кожен грецький поліс мав власну систему датування історичних подій.
-
Епікур - видатний філософ, послідовник Демокрита та його атомістичної теорії. Вважав, що людина досягне щастя, якщо зрозуміє закони Космосу, усвідомить своє місце у ньому, не буде заспокоювати себе вигадками та ілюзіями, сприйматиме спокійно неминучість смерті. Завдяки цьому вона досягне спокою, душевної рівноваги і зможе розумно насолоджуватися життям.
-
Аристарх Самоський - у результаті тривалих спостережень за Сонцем уперше в астрономії сформулював геліоцентричне вчення, за яким Сонце перебуває у центрі Всесвіту і є нерухомим небесним тілом, навколо якого обертаються всі планети, серед яких і Земля, що у свою чергу обертається навколо своєї осі.
Культура доби еллінізму .
1. Скульптура "Лаокоон і його сини"
2. Статуя богині Ніки Самофракійської.
3. Статуя " Венери Мілоської".
Місто Александрія Єгипетська було засноване Александром Македонським і з часом стало осередком усієї культури еллінізму, "новими Афінами". Біля міста на острові Фарос було збудовано маяк, який вночі світився, щоб кораблі могли безперешкодно дістатися порту. В місті була збудована знаменита Александрійська бібліотека, яка містилася в храмі Мусейон. Тут працювали видатні вчені, поети, було зібрано багато рукописів і творів мистецтва. учасне слово музей веде свою історію від слова Мусейон.
В місті Пергам також була створена велика бібліотека(200.000 рукописів) В Пергамі було винайдено новий вид матеріалу для письма - пергамент, виготовлявся з добре вичененої шкури молодої худоби, був значно дорожчим аніж папірус, проте більш довговічним.
Переглянути і уважно прослухати відео по темі "Епоха еллінізму"( 15 хвилин)
https://www.youtube.com/watch?v=K5cHlJvB8zM
Домаш. завдання: § 40-41, по Брайлю - § 40
Закінчіть речення: «Особливості елліністичної культури полягають у тім, що…. Видатні її пам’ятки —. Мені найбільш запам’ятався…, тому що …».