Тема уроку: " Перший триумвірат і диктатура Цезаря"

Мета: з’ясувати причини встановлення диктатури Гая Юлія Цезаря, розглянути діяльність другого тріумвірату; дати характеристику історичним особам.

Основні поняття: тріумф, тріумвірат, громадянська війна, диктатор

Боротьба за владу, в якій активну участь брала армія, придушення повстань рабів сприяли зростанню впливу полководців. Одним з них був Гай Юлій Цезар. У 59 р. до н. е. його було обрано консулом. Через рік він був призначений намісником у приєднану до Риму провінцію Галлію. Установивши римське панування, Цезар став майже одноосібним правителем на підкорених землях. Зростання популярності Цезаря непокоїло Помпея — державного діяча й полководця Риму. Помпеєві вдалося переконати сенат і відкликати Цезаря з Галлії.

За таких обставин у 49 р. до н. е. Цезар спрямував свої війська на Рим. Швидко діставшись до річки Рубікон, що відокремлювала галльські провінції від Італії, він зупинився в роздумах. Нарешті Цезар прийняв рішення та зі словами «Жереб кинуто!» розпочав переправу на італійський берег, розв’язавши війну з Помпеєм.

В наш час вислів - «Жереб кинуто!» означає -   прийнято остаточне і безповоротне рішення почати робити щось важливе в своєму житті. 

Незабаром боротьба між Цезарем і Помпеєм спричинила громадянську війну — війну між громадянами однієї держави, представниками різних верств населення.

Помпей програв війну, Цезар вступив до Риму, сенат проголосив його диктатором.

Тріумф — урочистий вступ у столицю полководця та його війська після переможного закінчення війни.

За давнім звичаєм, біля тріумфатора стояв раб, який час від часу нахилявся до героя і повторював: «Не пишайся! Не забувай, що ти всього лише людина! Пам'ятай про смерть!». А солдати співали жартівливих пісень, глузуючи з полководця. Це робилося для того, щоб відвернути заздрість богів.

Гай Юлій Цезар став першим, чиє зображення почали карбувати на римських монетах 

За вказівкою Цезаря було проведено реформу календаря. З 1 січня 45 р. до н. е. в Римі запровадили календарний рік, що налічував 365 днів. Початок року Цезар переніс із березня на 1 січня. 

Домашнє завдання: читати параграф №48 до кінця, по Брайлю № 46, прослухати урок за цим посиланням.

https://www.youtube.com/watch?v=Kylw4v3BGlM