Тема уроку: " Українське суспільство др.пол. XVII ст. Внутріщня та зовнішня політика І.Мазепи. Україна в подіях Північної війни."

Гетьманування Івана Мазепи - героїчна сторінка самовідданої боротьби українського народу за незалежність.

Гетьман Іван Мазепа - видатний політичний і державний діяч, будівничий української культури. Культурницька діяльність Івана Мазепи не просто меценатство, а спланована далекоглядна державна політика.

ХРОНОЛОГІЯ ПОДІЙ

1687 р., липень - козацька рада на р. Коломак. Усунення Івана Самойловича від влади та обрання гетьманом Івана Мазепи. Укладення Коломацьких статей із московським урядом

1687-1709 рр. - гетьманування І.Мазепи.

1689-1725 рр. - царювання в Росії Петра І.

1689 р., весна - другий кримський похід, завершився провалом як і перший.

1695-1696 рр - Азовськи походи, війна Петра І з Туреччиною

1700 р. - підписання Московського царства з Туреччиною Константинопольського миру, Московська держава отримала Азов на 30 років.

1700-1721 рр. - Північна війна Московського царства проти Швеції.

1700-1704 рр.- Національно-визвольне повстання на Правобережній Україні на чолі із Семеном Палієм.

1708 р. -похід шведського короля Карла ХІІ на Москву через Україну.

1708 р., жовтень - початок антиколоніального повстання гетьмана Івана Мазепи проти Росії.

1708 р., листопад - зруйнування московськими військами гетьманської столиці Батурина. Обрання гетьманом І.Скоропадського.

1709 р., березень - перехід на бік І.Мазепи запорозьких козаків на чолі з кошовим отаманом К.Гордієнком.

1709 р., травень - зруйнування Чортомлицької Січі царськими військами.

1709 р., 27 червня- Полтавська битва,

Історична довідка.

Іван Степанович Мазепа народився на Київщині - у с. Мазепинцях неподалік Білої Церкви, в сім'ї українського шляхтича. Більшість істориків вважають датою народження гетьмана 1639 р. Навчався  в Києво-Могилянській академії та єзуїтській колегії у Варшаві чи Полоцьку. Служив при дворі польського короля Яна Казимира, який відрядив його завершувати освіту за кордон.

Протягом 1656-1659 рр. перебував у Німеччині, Італії, Нідерландах, де вивчав іноземні мови, військову справу, дипломатію. Після повернення з Європи належав до оточення польського короля. Як королівський повірений Іван Мазепа неодноразово виконував дипломатичні доручення в Україні. Так було, зокрема, у зносинах Яна Казимира з гетьманами України Іваном Виговським, Юрієм Хмельницьким, Павлом Тетерею.

У 1663 р. Мазепа повернувся до родинного маєтку в Білій Церкві. Згодом він з'явився в Чигирині і став одним із найближчих прибічників гетьмана Дорошенка. незабаром обійняв посаду генерального писаря. Брав участь у війнах Дорошенка проти Польщі.

Під час виконання дипломатичного доручення 1674 р. в Криму й Туреччині був захоплений запорожцями й відісланий кошовим отаманом Сірком до Самойловича.

Від 1682 р. обіймав посаду генерального осавула в уряді лівобережного гетьмана.

Гетьманська резиденція Івана Мазепи містилася в Батурині. Це місто було столицею Гетьманщини також за часів Дем'яна Многогрішного та Івана Самойловича. Батурин стоїть на високому березі річки Сейму - притоки Десни. Під час гетьманування Івана Мазепи Батурин розбудовувався за зразками західноєвропейських столиць. Там зводилися розкішні будинки старшини і величні храми. Мазепа особисто фундував будівництво церкви Святої Трійці й монастир Св. Сави, коштами підтримував спорудження ще кількох храмів. За наказом Мазепи у Батурині було побудовано нові захисні укріплення. У гетьманській столиці відливали гармати; тут перебувала генеральна армата (артилерія). 1708 р. Батуринська фортеця мала 70 гармат.

Семен Палій народився в 30-40-х рр. XVII ст. в невеличкому містечку Борзна на Чернігівщині в міщанській родині. Його батько Пилип записався в козаки Ніжинського полку під час Національно-визвольної війни. До реєстру Ніжинського полку свого часу потрапив і Семен. Невдовзі він опинився на Січі, де й отримав прізвисько Палій (його справжнє прізвище - Гурко). Восени 1683 р. Семен Палій очолював загін запорожців, який допомагав королю Яну ІІІ Собеському в обороні Відня від турецьких військ.  Повертаючись із походу, Палій разом зі своїми козаками вирішив не йти до Січі, а залишитися на Правобережній Україні і згодом з'єднати її з Лівобережною. Став ватажком повстання проти ліквідації козацького устрою на Правобережжі. Зазнав поразки.

Кость Гордієнко - кошовий отаман Запорозької Січі, друга після Івана Сірка найвидатніша постать за всі часи існування Запорожжя. 1 січня 1709 р. Костя Гордієнка вшосте обрали кошовим отаманом. Він був розважливим політиком, відзначався хоробрістю й відчайдушністю. Понад усе дбав про збереження вольностей і незалежності Запорожжя. Активно протистояв зазіханням Москви: дипломатичну й військову діяльність спрямував на ліквідацію московських залог і поселень у межах вольностей Війська Запорозького. З огляду на таку незалежницьку та антимосковську політику він попервах вороже ставився до гетьмана Мазепи.

Домашнє завдання: читати параграфи № 26,  27. Вивчити основні дати. Готуємося до контрольної роботи.

Обов"язково прослухати телеуроки за цими  посиланнями https://www.youtube.com/watch?v=MfOYvRGT6MQ

https://www.youtube.com/watch?v=fF4uZl6X7MM

https://www.youtube.com/watch?v=IbD08BDE7BU 

https://www.youtube.com/watch?v=jL-9942o_E4