Опубліковано: 2020-04-27
Життєвий та творчий шлях дитячого письменника Всеволода Нестайка
«Шура і Шурко»
— Ви вже знайомі з творами відомого українського письменника Всеволода Нестайка. Це цікаві оповідання, казки, повісті про незвичайні пригоди ваших ровесників — хлопчиків і дівчаток. З героями його казок теж відбуваються дивовижні події, завдяки чарівним речам.
Прослухайте уважно розповідь про Всеволода Нестайка за посиланням:
— Всеволод Зіновійович Нестайко народився ЗО січня 1930 року в м. Бердичів на Житомирщині в сім'ї службовця. Коли Всеволоду було три роки, разом з іншими січовими стрільцями загинув його батько. Йшов страшний 1933 рік, і сім'я, рятуючись від голоду, переїхала до родичів у Київ. Тож усе своє свідоме життя Всеволод Нестайко прожив у Києві. Як пише сам письменник: „І хоч би де мені доводилось побувати, хай навіть у найцікавішій подорожі, коли я повертаюсь до Києва, серце у мене б'ється від радісного хвилювання зустрічі з рідним містом”. Коли Всеволод Нестайко був маленьким хлопчиком, він страшенно хотів швидше вирости і стати великим та дорослим. „Може тому, що я був справді малий на зріст, чи не найменший у класі. Малий, худий та ще й рудий. Як вогонь червоний. Мене дражнили "Море горить!", "Пожежна команда". А ще в класі мене називали Рудий африканський їжачок”,— згадує письменник. І щоб швидше вирости, Всеволод годинами стояв під дощем і спати лягав о сьомій. Отак уві сні і нетерплячці В. Нестайко і не зогледівся, як несподівано виріс майже, під два метри і перестав бути рудим. „І раптом збагнув, що даремно поспішав вирости, що дитинство — найпрекрасніша, найщасливіша пора людського життя. І так мені захотілося повернутися назад! Назад — у дитинство. Та нема у часу дороги назад”,— зізнається він. І все ж таки Всеволод Зіновійович Нестайко знайшов цю дорогу. А пролягла вона через уяву і фантазію. Він почав подумки повертатися у дитинство — писати для дітей веселі і мудрі книги.
Майже п'ятидесятилітній шлях у дитячій літературі він засвідчив виданням близько тридцяти книжок оповідань, казок, повістей і п'єс. Найвідоміші з них — „В Країні сонячних Зайчиків” (1959), „Супутник ЛІРА-3” (1960), „Космо-Натка” (1963), „Робінзон Кукурузо” (1964), „Тореадори з Васюківки” (1973), „Одиниця з обманом” (1976), „Незвичайні пригоди в лісовій школі” (1981), „Загадка старого клоуна” (1982), „П'ятірка з хвостиком” (1985), „Незнайомка з Країни Сонячних Зайчиків” (1988), „Слідство триває”, „Таємничий голос за спиною” (1090), „Неймовірні детективи” (1995) та ін. Книги В. 3. Нестайка перекладено двадцятьма мовами.
— Де народився Всеволод Зіновійович Нестайко?
— Якою була його сім'я?
— Що він згадував про своє дитинство?
— На кого похожі деякі герої книг Всеволода Нестайка?
— Які книги були видані за життя поета?
Сьогодні ми будемо знайомитися з новим оповідання Всеволода Нестайка «Шура і Шурко»
— Як ви вважаєте, про що може йтися в оповіданні з таким заголовком?
— Чи можна за заголовком здогадатися, хто є головними героями оповідання?
Прослухайте оповідання за посиланням:
— Чи сподобалося вам оповідання?
— Які думки воно у вас викликало?
— Кому з героїв ви співчували?
— Чиї вчинки засуджували?
— Чому Шурко не злюбив Шуру?
— Чому Ольга Борисівна посадила його на першу парту?
— Чим Шура дратувала Шурка?
— Як хлопчик почав мучити однокласницю?
— Як Шура реагувала на образи?
— Ким мріяла бути Шура?
— Чому Шурко терпіти не міг лікарів?
— Яке прізвисько він придумав Шурі?
— Чому Шурко потрапив до лікарні?
— Як він уперше зустрівся з мамою Шури?
— Яка розмова відбулася між ними? Прочитайте.
— Чому змінилося його ставлення до лікарів?
— Хто з'явився наступного дня біля лікарняного ліжка Шурка?
— Що вона розказала своєму однокласнику?
— Як Шура наступного разу відвідала Шурка?
— Чи Шурі і Шурку вдалося стати справжніми друзями?
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Переказувати оповідання. Скласти його продовження.