Опубліковано: 2020-05-07
Тема: Композиція «Старовинна споруда»
Перш за все давайте згадаємо: як ви розумієте слово "архітектура" і хто такі архітектори? (Архітектура - це мистецтво будувати красиво, міцно та корисно. Архітектори - талановиті люди, які створюють будинки.) Недарма ми про це згадали, бо казкові герої теж обирають собі такі будинки, щоб їм було в них зручно, комфортно, приємно. Більше того, кожна казкова архітектурна споруда виражає певний характер свого господаря. Порівняйте житло баби й діда з казки "Івасик-Телесик" і, наприклад, Снігової Королеви. Як можна охарактеризувати хатку? (Радісна, тепла, добра, лагідна, маленька.) А тепер підберіть слова, щоб описати палац Снігової Королеви. (Суворий, холодний, грізний, величний, жорстокий.) Спробуйте уявити, що герої цих двох казок обмінялися б один з одним житлом. Зручно стало би бабусі з дідом у холодному крижаному палаці? Звичайно ж, ні! Та й Сніговій Королеві навряд чи буде комфортно, приємно в теплій маленькій хатинці, оточеній веселими соняшниками.
Отже, архітектор повинен вирішити дуже складну задачу - щоб житло, яке він створює, було і міцним, і красивим, і корисним.
Усі споруди вирізняються перш за все своїми розмірами, висотою, силуетом.
Красиві, виразні споруди привертають до себе увагу, запам'ятовуються. Отже, першим виражальним засобом, який використовує архітектор, працюючи над архітектурним твором, є форма, її обрис, або силует.
Словникова робота
Силует - це площинне однотонне (частіше чорне) зображення фігур, предметів. Слово "силует" виникло від прізвища французького міністра фінансів Е. де Силуета (1709-1767), на якого зробили карикатуру у вигляді тіньового профілю. Силуетні зображення людей зустрічаємо на стародавніх грецьких вазах.
Продовження розповіді
Подумайте, який основний засіб виразності використовує художник при виконанні силуету? (Лінія.) За допомогою яких властивостей ліній можна передати силуети:
- злих образів (за допомогою ламаних, "колючих" ліній);
- добрих, лагідних образів? (За допомогою м'яких, округлих ліній.)
Саме цього і не врахував лихий хитрий Плямус! Він вважав, якщо забрати в казкових героїв фарби, ніхто не впізнає казки після його злочину. Тоді цю книгу більше не будуть читати, і всі казкові герої загинуть. Давайте допоможемо друзям! Згодні?
Тепер уявіть себе архітектором! Оберіть казкового героя, якому ви хочете допомогти. Готові? У техніці аплікації створіть фасад будинку-фантазії за вашим бажанням та уявою для конкретного казкового героя. Яким він може бути? Радісним, грайливим, веселим, жартівливим чи похмурим, грізнім, суворим? А мабуть, ви придумаєте загадковий, лагідний, мрійливий будиночок.
Якщо споруда буде мати просту форму, ви, як архітектори, можете використати для її оздоблення папір, різний за фактурною та кольором. На художнє сприймання споруди впливають також декор і декоративні елементи: виступи або заглиблення у стінах, де часто розташовують скульптури чи скульптурні рельєфи; колони та напівколони, декоративні огорожі, інколи - навіть вікна та двері. Для декорування використовуйте накладні елементи та витинанки. Дрібні деталі можна зробити за допомогою графічних матеріалів чи фарб. Завдяки цим засобам виразності ваша архітектурна споруда буде мати цікавий, виразний вигляд.
Послідовність виконання роботи:
- виріши, як буде розташована твоя композиція - вертикально чи горизонтально;
- подумай, яку кольорову гаму ти використаєш для втілення свого задуму;
- згадай, що для вирізування симетричних форм треба складати аркуш паперу навпіл;
- вирізану форму згідно із задумом наклей на аркуш паперу;
- поміркуй, які декоративні елементи використаєш для оздоблення фасаду будівлі; в якій техніці ти їх виконаєш.
Отож, до творчої роботи! Нехай фантазія й уміння допоможуть вам створити цікаві будівлі для казкових героїв!