Опубліковано: 2020-04-02
Технологія вирощування картоплі
Картопля - одна з найпоширеніших продовольчих культур. Її використовують як продукт харчування, для технічних цілей, а також як корм для тварин. З неї виробляють крохмаль, глюкозу, спирт. Зберігають картоплю у свіжому і висушеному станах.
Картопля відноситься до трав'янистих овочевих рослин родини пасльонових, її плід - бульба. Відомо понад 250 видів картоплі. Залежно від сорту плоди можуть бути округлої, плескатої, овальної або видовженої форми. За забарвленням шкірки - білі, рожеві, сині, фіолетові, жовті. їстівна частина - м'якуш - біла або жовта. Молоді бульби під час росту покриті тонкою шкіркою (епідермісом), яка легко знімається. При достиганні вона зміцнюється, і в результаті цього шкірка захищає бульбу від випаровування води та проникнення збудників хвороб.
В Україні вирощують такі сорти ранньої картоплі: Гарт, Зов, Карлена, Кобза, Коруна, Лато-на, а з пізніх - Елла, Столова біла, Поліська та багато інших сортів, виведених українськими селекціонерами.
Висаджування картоплі
Для вирощування високих урожаїв картоплі необхідно дотримуватися певних агротехнічних вимог. Кращими попередниками для неї є озима пшениця, зернобобові культури, капуста, цибуля, огірок, багаторічні трави. Добрий урожай вирощують на ґрунтах із достатнім внесенням органічних і мінеральних добрив. На піщаних і супіщаних ґрунтах вносять 50...60 т органічних добрив на 1 га, на чорноземах, темно-сірих лісових — 30...40 т/га, темно-каштанових - 20...З0 т/га. Відразу після внесення добрив проводять глибоку (25...35 см) зяблеву оранку або перекопування. Потім поле боронують і коткують. Рано навесні закривають вологу і через 2...4 дні проводять культивацію з одночасним боронуванням. Після того як ґрунт прогріється до 10... 12 °С, картоплю висаджують. Для цього за 30...40 днів до висаджування посадковий матеріал - цілі бульби або їх частини - розміщують у тарних ящиках у світлих приміщеннях з температурою 12... 15 °С і вологістю 80...85 %. У таких умовах пророщені бульби повинні мати ростки 1,0... 1,5 см завдовжки та добре сформовані кореневі горбочки. Пророщені бульби при висаджуванні швидше проростають і мають підвищену стійкість проти ураження хворобами.
За терміном біологічного дозрівання сорти поділяються на ранні та основні. Для ранніх сортів він становить 40...60 днів, для основних -120... 140. Розмножують картоплю насінням (генеративно) і бульбами (вегетативно). У домашніх та фермерських господарствах вирощують картоплю бульбами або їх частинами.
Післяпосівний обробіток картоплі.
Якщо на плід потрапляє пряме сонячне світло, у ньому утворюється отруйна речовина — соланін, яка захищає його від ураження хворобами і шкідниками, проте шкідлива для органів травлення людини. Тому такі плоди не рекомендується використовувати для приготування страви. Для запобігання цьому явищу рослини треба прополювати і підгортати. Прополювання виконують на початку бутонізації відразу після дощів або поливання і періодично повторюють залежно від забур'янення та частоти опадів, які сприяють появі бур'янів і призводять до ущільнення ґрунту. Другою агротехнічною операцією є підгортання, яке сприяє появі столонів і нових коренів, на яких утворюються бульбоплоди, та захищає їх від потрапляння прямих сонячних променів. Рослини картоплі вимогливі до вологи. Особливо це стосується періоду бутонізації та початку цвітіння, упродовж якого утворюються плоди. У цей період за відсутності дощів поливання необхідно здійснювати через кожні 10... 12 днів. Характерною ознакою біологічного дозрівання картоплі є висихання наземних стебел. У цей час її викопують, підсушують у затінених місцях і закладають на зберігання. Добре зберігається врожай картоплі у підвальних приміщеннях, погребах, інших сховищах, де температура повітря становить 2...5 °С, а відносна вологість 80...85 % . Оскільки у процесі зберігання частина плодів псується, загниває та виділяє шкідливі для організму людини гази, сховища треба обладнувати примусовою або приточною вентиляцією. Добре зберігаються сорти картоплі з умістом крохмалю 16...23 %. У стеблах картоплі після збирання врожаю можуть розвиватися шкідники, хвороби, тому їх не рекомендується закладати в компостні купи. Після збирання врожаю стебла утилізують.
Хвороби та шкідники картоплі
Поширена хвороба картоплі - її раннє загнивання при надмірних дощах. При цьому листя жовтіє, висихає і скручується. На бульбах з'являються темні плями, які загнивають. На таких земельних ділянках картоплю краще не висаджувати. Важливу роль у догляді за посівами ранньої картоплі відіграє боротьба зі шкідниками і хворобами. Особливо значної шкоди рослинам завдає колорадський жук. Сходи картоплі потрібно обробляти перший раз під час масового виходу жука з ґрунту після перезимівлі та його розселення, вдруге - при масовому з'явленні личинок другого віку. Для цього використовують інсектициди: банкол, децис, карате та інші хімічні препарати. Рослини картоплі уражаються грибковими захворюваннями - фітофторозами. При цьому листки рослин жовтіють, скручуються. Для боротьби з цією хворобою застосовують такі хімічні препарати, як акробат, купроксат, сандофан та ін. Норми обробітку і правила безпечного користування інсектицидами зазначаються в інструкціях з їх використання. Виконують усі роботи по боротьбі зі шкідниками й хворобами рослин хімічними препаратами дорослі.
https://youtu.be/AMYTN-eNgp0
https://youtu.be/IUbMu_3G68M