Тема:Поведінка пасажира. Посадка і висадка з легкового автомобіля. Правила поведінки під час руху.

Принципи безпеки пасажирів легкового автомобіля.

Посадку й висадку з легкового автомобіля варто робити не на проїжджій частині, а в спеціально відведених для цього місцях чи біля бордюру дороги (на спеціально відведеному для цього майданчику, на узбіччі, біля тротуару, на крайній смузі дороги і тільки після повної зу­пинки транспортного засобу). Посадку і висадку необхідно робити з боку тротуару (узбіччя), якщо це неможливо, тоді з крайньої смуги проїжджої частини (але не з боку суміжної смуги руху).

При дорожньо-транспортних пригодах усередині салону автомобіля для пасажира існують такі фактори, що травмують:

- наявність в автомобілі зайвих пасажирів;

- багаж на задньому сидінні;

- імовірність пересування пасажира усередині салону;

- імовірність зрушення шийних хребців від сильного удару при зіткненні чи наїзді на перешкоду;

- наявність виступів усередині автомобіля (ручки для відкривання дверей, стекол і т.п.);

- імовірність пересування сидіння усередині салону;

- предмети, що знаходяться усередині салону і не закріплені в ньому.

Обов’язки пасажирів легкового автомобіля.

Пасажири, користуючись транспортним засобом» повинні:

а) сидіти або стояти (якщо це дозволено) у призначених для цього місцях, тримаючись за поручні або інші пристосування;

б) при пересуванні на транспортному засобі, обладнаному реме­нями безпеки, бути пристебнутими. Сам по собі ремінь не запобігає ДТП. Але він утримує водія і пасажирів від переміщень усередині автомобіля і не дає їм випасти, а також знижує ймовірність травм (під час зіткнення за швидкості 60 км/год 75 % людей, пристебну­тих ременями безпеки, взагалі не дістають травм). Найголовніше — це туге прилягання ременя безпеки.

Перебуваючи в салоні автомобіля під час руху пасажи­ри зобов'язані користуватися системами пасивної безпеки: реме­нями безпеки, підголівниками, перевірити замки у надувних подушок і надувних ременів, їхню справність. Пасивні системи

Часто ті, хто їде в автомобілі, тільки накидають ремінь безпеки й не закріплюють його в замку-фіксаторі, У цьому випадку при зіткненні або перекиданні металева пряжка ременя може просто вдарити людину, створюючи при цьому додаткову небезпеку всере­дині салону автомобіля. Людина, не пристебнута ременем безпеки під час руху автомобіля, порушує правила дорожнього руху й несе адміністративну відповідальність за це порушення, передбачене Законом України про дорожній рух.

Що заборонено робити пасажирам легкового автомобіля.

Пасажирам забороняється:

а) під час руху відволікати увагу водія від управління транспортним засобом і заважати йому в цьому. Навіть невелике відволікання водія розмовами, відвернення його уваги від дороги можуть коштувати йому й пасажирам життя. Відомі випадки, коли автомобіль перекидався через те, що водій слухав під час руху музику;

б) торкатися ручок дверей, бо є небезпека їх відчинення, а також відчиняти двері транспортного засобу, не пересвідчившись у тому, що він зупинився коло тротуару, посадкового майданчика, краю проїзної частини. Відчинені під час руху двері можуть спричинити серйозну травму пасажира, тому що він може випасти з автомобіля і потрапити під колеса машини, що пересувається суміжною смугою руху, або скотитися в кювет;

в) висувати руки, голову й будь-які предмети з вікон автомобіля, бо транспортний засіб, що рухається назустріч або суміжною сму­гою руху, може травмувати пасажира;

г) гратися ременями безпеки та їхніми замками, гострими й ріжучими предметами і тримати їх у руках, бо в разі різкого повороту чи гальмування можна мимоволі зробити рух рукою, у якій є цей предмет, або мимоволі його стиснути, що є додатковим травмую­ чим чинником.