28.04 Тестування на ВІЛ-інфекцію, гепатити В і С

 Діагностика ВІЛ та гепатитів В і С

Існують також інші небезпечні інфекційні захворювання, наприклад, вірусні гепатити В і С. Від типу вірусу залежить тривалість захворювання і методи боротьби з ним. Якщо вчасно звернутися до лікаря, то гостра форма захворювання зазвичай закінчується одужанням. Однак іноді хвороба стає хронічною.

Хронічні гепатити небезпечні тим, що їх важко розпізнати, бо можуть не мати явних симптомів хвороби. Так, зниження працездатності, порушення сну, хронічна втома і слабкість протягом тривалого часу, які людина не вважає хворобою, можуть бути наслідками хронічного гепатиту В. Вірусні гепатити В і С небезпечні ще й тим, що можуть призвести до раку печінки. Саме тому важливо своєчасно діагностувати і лікувати вірусний гепатит.

Віруси гепатитів В і С проникають в організм людини тими самими шляхами, що й ВІЛ-інфекція.

Щоб ВІЛ-інфекція і віруси гепатитів В і С передалися, потрібні певні умови.

Якщо в людини, яка контактує з інфікованою, неушкоджені шкіра і слизові оболонки, то зазвичай вона не заражається.

Якщо людина, зокрема підліток, курить чи вживає алкогольні напої, інші наркотичні речовини, ризик інфікуватися ВІЛ чи вірусними гепатитами В і С зростає. Наявність у людини інших інфекцій, що послаблюють імунітет, зокрема інфекцій, що передаються статевим шляхом, також підвищують ризик інфікування ВІЛ і гепатитами В і С.

ВІЛ-інфекція, віруси гепатитів В і С не передаються контактно-побутовим шляхом. Користуватися стерильними медичними інструментами у стоматолога, продезінфікованими інструментами в перукарні, манікюрному салоні також цілком безпечно.

ЧОМУ І ДЕ ТРЕБА ПРОЙТИ ТЕСТ НА ВІЛ

В Україні за минулий рік зареєстрували 18 098 нових випадків ВІЛ-інфекції. Найчастіше українці інфікуються через незахищений секс. Найбільш поширений ВІЛ у Дніпропетровській, Одеській, Миколаївській, Херсонській, Київській, Чернігівській областях і Києві. За останні 30 років від хвороб, зумовлених СНІДом, померло майже 50 тисяч українців. Загалом у світі з ВІЛ живуть близько 37 млн людей, в Україні - близько 200 тисяч. Близько 60 тисяч ВІЛ-інфікованих українців не знають про свій ВІЛ-позитивний статус.

При ранньому виявленні та відповідній терапії ВІЛ-позитивні люди можуть жити повноцінним життям. Завдяки ефективності державних закупівель через міжнародні організації, Україна повністю забезпечує лікування усіх хворих на ВІЛ антиретровірусною терапією.

Де пройти тест на ВІЛ:

У свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра;

В кабінетах “Довіра”, кабінеті інфекційних захворювань за місцем проживання, в центрах СНІДу, в представництвах Громадських організацій, що займаються боротьбою з ВІЛ/СНІДом (наприклад в представництвах 100% життя): https://bit.ly/2HvBXVv

У мобільних амбулаторіях.

ЧОМУ І ДЕ ТРЕБА ПРОЙТИ ТЕСТ НА ГЕПАТИТ В І С

Гепатит – це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Основні і найбільш небезпечні типи - вірусні гепатити В і С. Саме вони є причиною 96% всіх випадків смерті від гепатиту.

Близько 325 мільйонів людей у світі живуть з хронічною інфекцією, викликаною вірусом гепатиту B або вірусом гепатиту C. За оцінками експетрів в Україні близько 1,5 млн таких людей. На обліку перебуває 82 тисячі пацієнтів з гепатитом С і 23 тисячі - з гепатитом В. Більшість людей не знає про свій статус, бо вірусні гепатити рідко мають гостру форму та перетікають безсимптомно. Більшість хворих дізнається про те, що інфіковані, коли хвороба вже значно вплинула на печінку.

Щоби пройти тест, зверніться до свого сімейного лікаря.

Не всім хворим з гепатитом В необхідне лікування. Чи необхідне лікування – вирішує індивідуально лікар щодо кожного хворого. Проте всі хворі мають перебувати під медичним наглядом та регулярно проходити обстеження щоб не пропустити час, коли таке лікування буде потрібним.

Лікування може тривати протягом всього життя. Воно допомагає контролювати вірусне навантаження в крові, щоб воно не наносило непоправної шкоди здоров’ю.

Хронічний гепатит В – невиліковний. Але його можна попередити завдяки вакцинації. Щеплення від гепатиту В входять до Календаря щеплень і є абсолютно безоплатним для дітей до 18 років.

Гепатит С – виліковний. Курс лікування становить близько 3 місяців. Необхідно приймати лише таблетки 1 або 2 рази на день. Ефективність лікування – 90% виліковується. Це безпечні ліки, які мають мінімум побічних дій. Ще 3-4 роки тому лікування гепатиту С було набагато складнішим, тривало рік та більше і лише 50% пацієнтів виліковувалися.