Опубліковано: 2020-05-19
Тема: Гігієна оселі
— Наші невидимі вороги — мікроби — дуже полюбляють захламлені квартири, у яких рідко прибирають. Учені підрахували, що в житловому приміщенні в 1м3 повітря 15-20 тисяч мікробів, а на вулиці — 5 тис. Більше того, через кожних 30 хв при температурі +30 °С їх кількість збільшується вдвічі. При температурі повітря + 4 °С мікроби перестають розмножуватися, а в морозну погоду гинуть. Узимку у повітрі майже немає мікробів. В 1м3 повітря шкільного класу до початку занять 2600 мікробів, а під кінець — 13 500.
- — Як ви вважаєте, що потрібно робити, щоб кількість мікробів зменшилася? Вироблення основних правил гігієни житла
— Чистота і порядок в квартирі залежить від людей, які в ній проживають. Основну хатню роботу виконують дорослі, але ви також можете багато чого зробити вдома і допомогти батькам.
- Насамперед потрібно дотримувати таких правил.
• Не сміти, будь охайним.
• Прийшовши додому, переодягайся у домашній одяг. Усі зняті речі ховай до шафи.
• Підтримуй у порядку речі в своїй кімнаті. Кожна річ повинна мати певне місце. Це допоможе тобі бути зібраним і економити час.
• Погрався іграшками — позбирай, щоб вони не валялися будь-де.
• Провітрюй кімнату, особливо зранку і ввечері перед сном.
• Щотижня роби ретельне вологе прибирання кожного куточка своєї оселі.
- — Перечитайте ще раз ці правила. За кожне правило, яке ви виконуєте, поставте собі 2 бали. Підрахуйте кількість балів. Це — ваша оцінка за дотримання правил гігієни житла.
Про повітря, його значення для здоров'я
- — Повітря необхідне всьому живому на Землі. Без їжі, води людина може існувати певний час, а без повітря — лічені хвилини. З повітря ми отримуємо необхідний для життя кисень, адже за одну добу людина споживає близько 11 тисяч літрів повітря. Однак нормальна життєдіяльність людини вимагає не просто наявності повітря, але і його чистоти. Від якості повітря залежить здоров’я людей. Але у багатьох місцях, у великих, а зараз і в малих містах повітря забруднене. Фабрики і заводи викидають зі своїх труб отруйні гази, сажу, пил. Автомобілі виділяють відпрацьовані гази, у яких міститься безліч шкідливих речовин.
У нашій країні ухвалений закон про охорону повітря. На багатьох підприємствах:
• працюють установки, що уловлюють пил, сажу, отруйні гази;
• учені розробляють нові автомобілі, які не забруднюватимуть повітря;
• створені спеціальні станції, що постійно стежать за чистотою повітря у великих містах.
Про мікроклімат приміщення
- — Однією із важливих складових екології сучасного будинку є чистота повітря.
- Мікроклімат приміщення — стан внутрішнього середовища приміщення, вплив на людину, що характеризується показниками температури повітря, вологістю і рухливістю повітря.
- Найпростіший і традиційний спосіб — провітрювання приміщень. При цьому слід ураховувати, що повітря за вікном теж забруднене. Тому бажано провітрювати приміщення рано вранці, коли вуличний рух мінімальний і вечірній пил осів, а також після дощу (особливо після сильної грози). Складніші й ефективніші способи очищення повітря пов’язані з усуненням внутрішньо- квартирних джерел забруднення.
- Для чого потрібно провітрювати приміщення? Для того, щоб відновити якість повітря в приміщенні, надати доступ кисню, ліквідувати вуглекислий газ і неприємні запахи, що виникають у процесі життєдіяльності.
- Слід мати на увазі, що повітря всередині будинку практично завжди більш забруднене, ніж на вулиці. Фахівці виміряли, що за добу ми вдихаємо разом із повітрям у середньому близько двох столових ложок пилу! І чим дрібніший пил, тим глибше він проникає в наші легені. Домашній пил набагато небезпечніший за вуличний. Щоб повітря було завжди чистим, приміщення необхідно добре провітрювати, відчиняючи кватирку на 30 хв не менше ніж три рази на день: уранці під час зарядки, при прибиранні приміщення і перед сном.
- Улітку вікна слід тримати відчиненими.