Опубліковано: 2020-04-01
Тема: Фактори, які впливають на здоров’я дитини
Тема: Фактори, які пливають на здоров’я дитини
Мета: Створити умови для закріплення знань учнів з питань здорового способу життя; розширити поняття про те, що від здоров'я дітей залежить здоров'я нації, а значить благополуччя і добробут всієї України, її майбутнє. Розвивати бажання вести активний спосіб життя, дбати про свій фізичний і духовний стан. Виховувати корисні звички, які допоможуть зміцнити здоров'я, прищеплювати інтерес до занять фізкультурою і спортом. Дати дітям корисні поради щодо збереження і зміцнення здоров'я.
Хід уроку
І. Організація класу.
Гостей наших радо усіх зустрічаєм,
Для них привітання від класу ми маєм.
Ми хочем, щоб ви всі щасливі були,
Щоб діточки ваші здорові росли.
Доброго здоров'я, доброго вам дня.
Хай вам ясно сонце світить у вікно щодня.
Хай сміється мирне небо і дивує світ.
А Земля нехай дарує вам барвистий цвіт.
ІІ. Актуалізація класу
- А чому вітаючись, прощаючись люди бажають доброго здоров'я?
(Бажали найважливіше - здоров’я)
- Які саме ввічливі слова пам’ятаєте?
(Здоровенькі були!, Дай Боже здоров'я!, Доброго Вам здоров'я!, Бувайте здорові!, Ходіть здорові!)
- У народі кажуть: Немає щастя без здоров'я.
- Як ви це розумієте?
(Є багато цінностей у житті, але вони перестають мати значення при поганому здоров’ї)
- Які ще прислів’я знаєте?
(Без здоров'я ніщо людині не миле.
Бережи одежу знова, а здоров'я - змолоду.
Було б здоров'я, а все інше наживем.
Вартість здоров'я знає лише той, хто його втратив.
Весела думка - половина здоров'я.
Веселий сміх - здоров'я.
Все можна купити, тільки здоров'я - ні.
Здоровий хворого не розуміє.
Здоровому все здорово.
Здоров'я більше варте, як багатство.
Здоров'я - всьому голова.
Здоров'я - найдорожчий скарб.
Здоров'я маємо - не дбаємо, а стративши - плачемо.
Найбільше щастя в житті - здоров'я.
Той здоров'я не цінить, хто хворий не був.
Як на душі, так і на тілі.)
То який висновок можемо зробити?
( Щоб бути щасливим важливо бути здоровим)
А що треба робити, щоб бути здоровим?
(Щоб бути здоровими, треба дбати про своє здоров’я)
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
- Перевіримо, як справились із домашнім завданням.
- 1-ша група виконає тестові завдання на комп’ютері
- Що є найголовнішою цінністю людини?
- а) гроші
- б) здоров’я
- в) їжа
- - Чи може сонячне проміння заподіяти шкоду здоров’ю?
- а) так
- б) ні
- в) воно не приносить користі і не завдає шкоди
- - Перш ніж пити воду з-під крану її потрібно …
а) перетворити у лід
б) одразу пити
в) прокип’ятити
- Що спричиняє інфекційні хвороби?
- а) шкідливі бактерії
- б) корисні бактерії
- в) чиста їжа
- - Що не є інфекційною хворобою?
а) грип
б) вітряна віспа
в) перелом ноги
- Як передаються інфекційні хвороби?
а) через повітря
б) через їжу
в) через дотик
- Найбільше шкідливих мікробів потрапляє в наш організм через…
а) нечищені зуби
б) брудні руки
в) неохайний вигляд
2-га група попрацює над проблемним завданням. Вам необхідно вибрати, що сприяє збереженню здоров’я:
- байдужість
- взаєморозуміння в сім’ї
- добра праця
- активний відпочинок
- ранкова зарядка
- ледачість
- паління
- чистота тіла
- раціональне харчування
- шкідливі звички
- неврівноваженість
- То що сприяє збереженню здоров’я? Обгрунтуйте свою думку.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
- Ми помандруємо сьогодні стежками здоров'я, попливемо морем пошуків до берегів Здоров’я - поведемо мову про те, як можемо берегти, зміцнювати і підтримувати своє здоров'я.
- Подивіться на карту сьогоднішньої нашої подорожі і подумайте, де саме ми сьогодні будемо подорожувати?
- Так, це наш край. А як ще ми можемо назвати наш край?
Обласним центром нашого краю є Хмельницький, на Поділля проживає 254 тисячі людей. Найбільшою цінністю краю є діти, їх 45 тисяч! В нашій школі навчається… За даними лікарів:
- У кожного із вас на парті є кораблик, запишіть будь ласка, на ньому своє, бажання, мрію…
- Хто бажає поділитись своїми сподіваннями?
- Як ти вважаєш чи потрібно бути здоровим, щоб ця мрія здійснилась?
- А тепер рушимо у плавання від “Берега надій” до “Берега реалізованих сподівань”
- Народна мудрість говорить, що здоров'я прибуває краплинами, а зникає пудами. Ці краплини здоров'я прибувають завдяки виконанню цілого ряду умов.
Про ці умови ми сьогодні з вами і поговоримо.
1. Перша зупинку "Режим дня".
- Для чого потрібно дотримуватись режиму дня?
(Для того, щоб людина була завжди охайною, все встигала зробити, не спізнювалася на заняття, на роботу)
-Як режим впливає на наше здоров’я?
(позитивно – дотримується правил особистої гігієни, робить ранкову зарядку)
Гра "Плутанина"
- На дошці табло звичайного дня школяра, а у вас малюнки, порадьтесь і виберіть оптимальний час. (Діти повинні розмістити сюжетні малюнки, що відображають основні моменти режиму дня, в певній послідовності. Працюють в групах)
-Яку пропозицію можемо сформулювати?
- Другий зупинка "Гімнастика. Активний відпочинок".
Проведемо зараз хвилинку здоров'я "Наберемося сили"
В море ветер, в море буря
В море воют ураганы
В синем море тонут лодки
И большие корабли,
Корабли на дно уходят
С якорями, с парусами
На морской песок роняя
Золотые сундуки,
Золотые сундуки
Корабли лежат разбиты,
Сундуки стоят раскрыты
Изумруды и рубины осыпаются дождём.
Если хочешь быть богатым,
Если хочешь быть счастливым
Оставайся мальчик с нами - будешь нашим королём,
Будешь нашим королём
- Після навчання найкращим відпочинком для вас буде заняття спортом, танцями, рухливими ігрми, плаванням, розвагами, фізичною працею на свіжому повітрі.
- Давайте зіграємо у гру “Асоціація”.
- Хто із вас уже займається у спортивних, танцювальних гуртках?
- Яку пораду дамо?
- Третя зупинка "Чистота - запорука здоров'я"
- Здавна український народ славився своєю охайністю в усьому. Про це свідчить біла сорочка, завжди побілені хати. В оселі проходило життя родини,тому господарі слідкували за чистотою.
- У кожного з вас на столах є деформоване речення, спробуйте віднайти його початковий зміст.
- Кожний ранок умивайся, мий вуха та шию.
- Чисть зуби вранці і ввечері.
- Мий руки перед їжею, після забруднення, після туалету.
- Доповніть, а які ще правила особистої гігієни важливо виконувати?
- Коротко обстригай нігті.
- Носи в школу гребінець і носову хустинку.
- Слідкуй за чистотою одягу і взуття.
- Ретельно мий овочі та фрукти.
- Не смокчи та не гризи різні предмети, пальці і нігті.
- Якщо будете дотримуватися цих правил, то будете здоровими.
- Який можна зробити висновок?
4. Четверта зупинка "Їжа - джерело росту і здоров'я".
- Завітаємо в лісову школу і послухаємо, які продукти корисні для нашого здоров’я.
- А наші вітамінки розкажуть самі про себе, а ви на магайтесь запам’ятати, які продукти багаті вітамінами.
Вітамін А. Якщо ви хочете мати гарну шкіру, рум'яні щічки та добрий зір, звертайтеся до мене. Я товаришую із морквою, помідором, абрикосом, петрушкою, зеленою цибулею та кропом.
Вітамін В. Якщо ви хочете зростати сильними, веселими і мати добрий апетит, я вам допоможу. А товариші мої - це картопля, горошок, буряк, редис, квасоля та зелений салат.
Вітамін С. Якщо ви хочете мати міцне здоров'я, бути завжди бадьорими, я стану вам у пригоді. Мої друзі - лимон, апельсин, порічка та чорна смородина, капуста, зелена цибуля та хрін.
Вітамін Д. Я дуже потрібний тим, хто хоче швидко і добре рости, мати гарну статуру та міцні зуби. Хоча мої друзі не ростуть ані в садку, ані на городі, я також маю для вас корисні подарунки - це молоко, яйця, сир, вершкове масло. До того ж я товаришую із самим сонечком: влітку його промінці разом із засмагою передають вам і вітамін Д, тобто мене.
- Щоб мати здоров'я, слід правильно їсти,
- Вживати поживне і тільки корисне.
- Не їсти надміру, не шкодити тілу
- І пам'ятати про вітаміни.
Гра “Сортуємо їжу”
- Який висновок зробимо?
5. П'ята зупинка "Навколишнє природне середовище і здоров'я"
Оскільки людина - це частина природи, то здоров'я людини, зокрема і наше, залежить від здоров'я природи.
- Помандруймо в поле, в гай -
Трав і квітів там розмай.
І у цьому розмаїтті
Ми знайдете безліч ліків.
- А на уроці інформатики ви зробили презентацію «Лікарські рослини», будь ласка, представте її:
Видра змучилась до краю:
- Зуби! Зуби! Помираю!
- Та зарадити не важко,
Зуби полощи ромашкою.
Коли хтось упав раптово,
Чи поранив руку, ногу -
Подорожник - всім дружок,
Прикладіть його листок.
З кропиви борщі й салати
Добрі можна зготувати.
Від застуди і від кашлю
З мати-й-мачухи відвар
Допоможе, друзі, вам.
Валер'янки слізки-краплі
Заспокоять серце ваше.
А заварите лопух -
Вже волосся - мовби пух.
Скрізь:і в лісі, і у лузі -
Знайдете надійних друзів.
Пам'ятайте, любі діти!
Час травичку пожаліти!
Роси зберете медові -
Будете усі здорові.
- Які лікарські рослини ви запам’ятали?
- В чому вони допомагають?
- А тепер перевіримо чи уважні ви були і розгадаємо кросворд.
- Запам’ятайте їх використовувати треба дозовано, в невеликих кількостях.
- Навколишнє середовище змінюється під впливом діяльності людей?
- Як людина впливає на природу?
- Чому треба берегти природу?
- А що можуть робити діти для збереження природи від забруднення?
- Висаджувати дерева і кущі, бо рослини допомагають очищати повітря від шкідливих речовин.
- Викидати менше сміття. Адже для його переробки працює багато заводів, які теж забруднюють природу.
- Який можна зробити висновок?
VI. Шоста зупинка "Корисні і шкідливі звички "
- Яку роль у житті людини відіграють корисні та шкідливі звички?
- Що ми відносимо до корисних, а що до шкідливих звичок? У вас на партах речення із корисними і шкідливими звичками, розділіть їх на 2 групи ті, що допомогають зберегти здоров’я і ті що шкодять.
(Повітряні та сонячні ванни, обтирання тіла мокрим рушником, обливання холодною водою, миття ніг прохолодною водою, куріння, вживання наркотиків, зайняття спортом, дотримання режиму дня, прогулянка на свіжому повітрі, вживання алкоголю .)
- Давайте подивимось на екран і порівняємо людину, яка вживає алкоголь і тютюн з здоровою людиною.
- Повернемось в лісову школу і послухаємо, що розкаже білочка (цікавинка)
- Який висновок можемо зробити?
VIІ. Сьома зупинка "Веселий настрій і здоров'я"
- Чи поліпшується в людини самопочуття від гарного настрою і щирої усмішки?
- Чи можна так сказати, гарний настрій - це ознака здоров'я? Тому ми зараз трішки відпочинемо і пожартуємо.
Уже умився
-Умивайсь, бери, синочку,
Швидше-бо не мнися!
-Так за мене он, в куточку,
Кіт уже умився.
Вася йшов до школи
Із портфелем у руці.
А під вухом біле коло,
Білі плями на щоці.
- Васю, - пирснули хлоп'ята, -
Ти що, хату десь білив,
А чи борошно із татом
У млині всю ніч носив?
- Ні, - малий пригладив чуба
І протяг легким баском, -
Це я довго чистив зуби
Білосніжним порошком.
Кури насміхаються
Наш малий Іванко
Вранці не вмивається.
З нього біля ґанку
Кури насміхаються.
А чому з Іванка
Кури насміхаються?
Бо вони щоранку
У піску купаються.
- Який висновок зробили?
VII. Узагальнення вмінь і навичок. Формування вміння вибирати.
- Збереження здоров’я залежить від багатьох рішень, які приймає людина, особливо в небезпечних ситуаціях.
- У вас на партах краплини здоров’я, перед вами плакат із порадами, то які рішення ви зробили для себе?
- Подивіться скільки учнів нашого класу будуть…
- У здоровї люди величезна кількість можливостей, вона може гратись, вчитись, відпочивати, має гарний настрій і багато друзів.
- На уроці отримали багато рекомендацій, щоб бути здоровими, а зараз давайте створимо дерево життя і дамо рекомендації першокласникам, які тільки ще прийшли в школу.
Пам'ятайте:
Здоров'я - найбільше багатство!
Будьте здоровими,
Будьте щасливими,
Будьте розумними,
Будьте красивими!