Опубліковано: 2020-03-31
Основи здоров’я
Тема: Вплив психоактивних речовин на репродуктивне здоров’я. Профілактика вроджених вад.
Репродуктивне здоров’я, як і здоров’я в цілому, визначається різними чинниками. По-перше, спадковістю. Батьки передали нам свої ознаки й властивості, зокрема й ті, що визначають репродуктивне здоров’я. По-друге, репродуктивне здоров’я залежить від способу життя, який ми ведемо, наявності корисних і шкідливих звичок. До порушення репродуктивного здоров’я можуть призвести безвідповідальне ставлення до себе і свого партнера, відсутність аналізу наслідків своїх дій, неправильне інформування про способи й методи профілактики небажаної вагітності, про запобігання інфекцій, що передаються статевим шляхом.
До чинників ризику для репродуктивного здоров’я належать:
- несприятливий для здоров’я спосіб життя (хронічний стрес, низька фізична активність, безладні статеві зв’язки, нераціональне харчування, відсутність режиму праці й відпочинку тощо);
- уживання шкідливих речовин (тютюну, алкоголю, наркотиків);
- чинники екологічного середовища (забруднення навколишнього середовища, високий рівень радіації тощо);
- негативні чинники соціального середовища (низький рівень життя, безробіття тощо);
- негативні спадкові чинники;
- недоступність медичних послуг;
- недоступність послуг з консультування та інформування.
Зупинімося докладніше на деяких із них.
Вплив нікотину на репродуктивне здоров’я підлітків
Навіть звичайна застуда, викликана тим, що дівчинка-підліток одяглася не за
погодою, може призвести до проблем з репродуктивним здоров’ям. Ще більш негативно впливають на репродуктивну систему алкоголь, нікотин та наркотики. Паління в підлітковому віці негативно впливає на всі фізіологічні системи, зокрема й на процес дозрівання репродуктивної системи. Ситуація ускладнюється тим, що наслідки цього підліткового паління можуть позначитися пізніше, тоді, коли вже дозрілі чоловік та жінка вирішують народити дитину. Можливо, у цей час вони вже кинули курити, але наслідки підліткового паління негативно впливають на них самих та на здоров’я їхньої майбутньої дитини. Наслідки паління становлять загрозу й на генетичному рівні, оскільки позначаються на потомстві в другому й третьому поколінні
Вплив алкоголю на репродуктивне здоров’я підлітків
Алкоголь також негативно впливає на репродуктивне здоров’я. Насамперед, алкоголь порушує спадковий матеріал статевих клітин, що призводить до важких наслідків для потомства — розумової відсталості, анатомічних каліцтв, захворювань внутрішніх органів та систем. Ще видатний лікар Гіппократ зазначав, що причиною ідіотизму, епілепсії та інших нервово-психічних захворювань у дітей є пияцтво їхніх батьків. Підліток, який вживає алкоголь, зазвичай не замислюється про віддалені наслідки цієї дії. А тим часом в організмі дівчинки-підлітка вже є всі ті клітини, що передадуть майбутньому потомству генетичну інформацію. І вже в підлітковому віці на них впливає алкоголь. Чинники, що руйнують здоров’я, діють не ізольовано, а разом, вони взаємопов’язані. Це істотно підсилює їхній несприятливий ефект. Так, паління підвищує ризик появи хворого потомства в 1,5 рази, зловживання алкоголем — в 1,3 рази, а спільний вплив цих чинників підвищує ризик у 6 разів. Алкоголь порушує роботу ендокринних залоз, що особливо небезпечно в підлітковому віці, оскільки від нормального функціонування ендокринної системи залежать ріст, розвиток і статеве дозрівання.
Слід знати про таке:
- жіночий організм більш чутливий до алкоголю, аніж чоловічий; у жінок швидше виникає алкогольна залежність;
- під впливами алкоголю в ранній період вагітності зародок або гине, або порушується його розвиток;
- новонароджені діти алкоголіків відрізняються маленькою масою і довжиною, розміри їхнього мозку зменшені;
- діти алкоголіків погано розвиваються і вчаться, часто хворіють;
- плід може успадкувати пристрасть матері до спиртного, у нього може виникнути підвищена чутливість до алкоголю;
- у питущої жінки згасає інстинкт материнства, не зрідка вона перестає піклуватися про дітей і відмовляється від них.
Алкоголь справляє на організм майбутніх батьків сильну отруйну дію. Він порушує обмін речовин, знижує опірність до інфекцій, уражає майже всі фізіологічні системи, зокрема й репродуктивну. Алкоголь завдає шкоди структурі й генетичному матеріалу статевих клітин — яйцеклітинам у жінок і сперматозоїдам у чоловіків. Ці ушкодження передаються потомству й стають причиною важких захворювань.
Вплив наркотиків на репродуктивне здоров’я підлітків
Наркотики ще більше, ніж нікотин та алкоголь, порушують генетичний апарат статевих клітин. Потомство наркоманів страждає від усіляких каліцтв, порушень роботи нервової системи та інших фізіологічних систем організму. Але найчастіше це потомство просто не народжується, оскільки гине на ранніх стадіях ембріогенезу. Не випадково кажуть, що наркотики можуть стати стратегічною зброєю для знищення цілої країни. Наркотики діють на ендокринну систему, порушують нормальний синтез гормонів і припиняють процеси розвитку в підлітковому віці. Наркоман — це людина, яка непоправно руйнує своє здоров’я, зокрема й репродуктивне. Наркоман, як правило, має цілий букет захворювань: гастрит, гепатит, слабкість серцевого м’яза, виснаження. У нього знижується рівень статевих гормонів і здатність до зачаття. Швидко згасає статевий потяг.
Наркомани дуже рідко мають дітей. Отруєння потомства наркотиками ще у внутрішньоутробному періоді розвитку призводить до різних пороків, аномалій і хвороб у новонароджених. У наркоманів часто народжуються мертві діти або діти зі зниженою життєздатністю. Особливою небезпекою для потомства є зловживання наркотичними препаратами під час вагітності. Наркотичні речовини потрапляють у плід і отруюють його.
Наркотики потрапляють і в материнське молоко, тому мати-наркоманка не може годувати свою дитину. Згідно з класифікацією Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), наркоманія віднесена до розряду психічних захворювань, при яких у хворого з’являється прагнення до саморуйнування. Звісно, людина, яка руйнує сама себе, не може фізіологічно залишати потомство, думати й тим більше піклуватися про нього.
Вплив раннього статевого життя на репродуктивне здоров’я
Раннє статеве життя призводить до багатьох негативних наслідків. Організм підлітка не готовий до цього фізіологічно й психологічно. Підліток не може брати на себе відповідальність за складні стосунки, оскільки соціально й економічно він залежить від батьків.
До ризиків, пов’язаних з раннім статевим життям, належать:
- рання вагітність, що наражає на небезпеку здоров’я матерів-підлітків та їхніх дітей;
- нервові стреси й невдачі, пов’язані з неготовністю нервової системи підлітка до таких стосунків;
- зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), зокрема ВІЛ/СНІДом.
Рання вагітність шкідлива для організму підлітка, вона важко протікає, пологи стають справжньою медичною проблемою. Крім того, з’являється й інша проблема — соціальна.
Підліток не готовий ростити свою дитину, виховувати її, оскільки він іще сам потребує батьківської опіки. Важко переноситься рання вагітність і психологічно. Раннє статеве життя часто призводить до захворювань, що передаються статевим шляхом. Раннє статеве життя пов’язане з великим ризиком і для власного здоров’я, і для здоров’я майбутнього покоління.
Тільки доросла, фізіологічно й соціально дозріла людина може створювати родину, народжувати й виховувати своїх дітей. Материнство буде щасливим тільки в тому разі, коли жінка сформувалася для цього фізіологічно, психологічно й соціально. Відмова від раннього статевого життя не означає відмови від стосунків із протилежною статтю. Якраз навпаки, така поведінка є запорукою нормального статевого життя в зрілості.
Декалог профілактики вроджених вад
Кожна жінка і чоловік, які досягли статевої зрілості, можуть стати матір'ю і батьком.
Найкраще, коли вагітність є запланованою. Бажано визначитися з рішенням про дитину за 3-4 місяці до зачаття.
Допологове обстеження - найнадійніша гарантія здорової вагітності й важлива складова профілактики вроджених вад.
Важливо, щоб кожна жінка зробила щеплення від краснухи щонайменше за 2-3 місяці до запланованої вагітності, ідеально - у підлітковому віці.
Вживати ліки під час вагітності можна лише за призначенням лікаря і в рекомендованих дозах. НЕ ЗАБУДЬТЕ попередити лікаря, що ви вагітна!
Алкогольні напої шкодять вагітності й майбутній дитині.
Не куріть і не дихайте тютюновим димом під час вагітності.
Харчуйтеся повноцінно, вживайте необхідну кількість овочів і фруктів.
Якщо на робочому місці жінки існують ризики для здоров'я, треба змінити умови праці.
Вагітні жінки та їхні рідні мають знати симптоми можливих відхилень від норми під час вагітності, а також те, куди звернутися у разі появи цих симптомів.
Домашнє завдання: опрацювати матеріал.