Опубліковано: 2020-04-06
Тема : "Піщані грунти."
На минулому уроці ми з вами ознайомились , що називається грунтом і з чого він утворюється.
Давайте згадаємо грунт- …
(верхній пухкий шар земної кори, якому властива родючість.)
Грунт утворюється
з неорганічних речовин (вода, температура, вітер, сонячне тепло, живі організми руйнують гірські породи)
та органічних речовин (щороку у великій кількості відмирають однорічні рослини, опадає листя дерев, гинуть тварини, які бактерії перетворюють на гумус).
https://www.youtube.com/watch?v=sfYKdB_FZJ8
https://www.youtube.com/watch?v=LhA5qOsg3Go
В Україні поширені чорноземи, піщані, глинисті, каштанові, підзолисті, сірі лісові ґрунти.
Согодні ми з вами ознайомимся з піщаними грунтами.
Піщані, або легкі грунти
У складі піщаних ґрунтів переважає пісок. Вода легко проходить через такий ґрунт і не затримується у верхньому його шарі.
Переважають великим вмістом піску, малою часткою глинистих мінеральних часток та незначним вмістом перегною. Вони виправдовують своє визначення "легких грунтів", оскільки завдяки своїй сипучій зернистій структурі легкі в обробці, швидко піддаються ерозії, мають підвищену повітро і водопровідність, але не утримують вологу, добре прогріваються, а також швидко остигають. Істотним недоліком піщаних грунтів є збіднене біологічне життя в них, оскільки грунтові мікроорганізми відчувають брак вологи та поживних речовин. Це неминуче тягне за собою брак активних і поживних речовин рослин. У такі грунти доводиться частіше вносити органічні добрива, які стають чи не єдиним джерелом живлення рослин на таких грунтах. Але і це не завжди має належний ефект, оскільки добрива швидко розкладаються водою, яка легко надходить в піщані грунти, і розчинені в ній попросту вимиваються, проходячи безпосередньо в нижні шари грунту.
Таким чином, рослинам поживні речовини надходять у вельми обмеженій кількості. Однак визначення піщаних грунтів не цілком однозначно, і значну роль у цьому відіграє співвідношення піщаних і глинистих частинок, яке і обумовлює ступінь необхідного впливу на грунт для його поліпшення.
Заходи щодо поліпшення піщаних або легких грунтів
Для поліпшення структури та основних характеристик піщаних грунтів в них слід регулярно вносити ущільнювальні та зв'язувальні компоненти, такі, як торф, мулисті утворення, глиняне та бурове борошно, компост з перегноєм у великих кількостях для створення сприятливого біологічного середовища проживання грунтових мікроорганізмів. Що стосується добрив, то, враховуючи такий недолік піщаних грунтів, як швидке вимивання поживних речовин водою, що проходить крізь грунтовий шар, вносити слід мінеральні добрива швидкої дії і робити це невеликими дозами і досить часто.
Домашне завдання:
- Що називається грунтом?
- З якіх речовин утворюється грунт?
- З чого складається пісчаний грунт?
- Чи легкі пісчані грунти в обробці?
- Які компоненти треба вносити в пісчані грунти для створення сприятливого біологічного середовища мікроорганізмів?