Тема: Глинисті грунти.

Глинисті, або важкі грунти

Відрізняються великою щільністю, в'язкістю, легко злипаються і є важкими і важкооброблюваними. При перекопуванні такі грунти не розсипаються, а утворюють великі грудки, які дуже важко розбити та подрібнити. Якщо дати скопаній землі полежати, то грудки знову злипаються, і перекопування доводиться здійснювати практично заново. Тенденція до злипання, надмірного ущільнення та запливання глинистого грунту пов'язана з виключно дрібною структурою твердих грунтових часток, які залишають незначні простори між собою. Внаслідок ущільнення глинисті грунти характеризуються поганою повітропроникністю, що обмежує постачання киснем коренів рослин, а також мікроорганізмів, що мешкають в грунті. Відсутність достатньої кількості кисню уповільнює розкладання органічних речовин на кінцеві продукти розпаду, що збіднює грунт і позбавляє рослини цінних поживних речовин. Це великою мірою пояснює убогість біологічного життя в глинистих грунтах, деякі ділянки яких можна охарактеризувати як "мертві" з точки зору наявності в них розвиненого мікробіологічного середовища.

Структурна спресованість окремих твердих грунтових часток також впливає на таку характеристику грунту, як водопроникність. Глинисті грунти погано пропускають воду і не утворюють розвиненої капілярної системи, в результаті чого коріння рослин насилу отримує необхідну для їх життя вологу. Однак, увібравши воду, глинисті грунти не пропускають її в нижні шари, і вона накопичується в області вкорінення рослин, що призводить до застійних явищ та гниття кореневої системи. Ще одним наслідком ущільненої структури глинистого грунту є його запливання під час дощу. Краплі води розбивають дрібні глинисті грудочки на більш дрібні складові, які частково розчиняються у воді, що вийшла, жижа ще щільніше пов'язує тверді частинки грунту.

Після висихання такий грунт покривається щільною твердою кіркою, що перешкоджає проникненню повітря, світла і вологи до коріння рослин. Подібне явище часто називають "бетонним грунтом": По мірі висихання і під впливом сонця поверхня заплилих глинистих грунтів розтріскується і набуває ще більш ущільнену структуру. Навіть якщо взяти до уваги той факт, що глинисті грунти надзвичайно багаті мінеральними речовинами і мікроелементами, слід зазначити, що рослини не завжди здатні скористатися ними. Коренева система рослин поглинає поживні речовини тільки в розчиненому вигляді або в якості продукту переробки мікроорганізмами, але в глинистих грунтах внаслідок поганої водопроникності та бідного біологічного життя дані процеси обмежені. Глинисті грунти холодні, оскільки через ущільненість вони повільно і погано прогріваються, а їх екстремальні ділянки залишаються непрогрітими.

Заходи щодо поліпшення глинистих, або важких грунтів

Основний захід щодо поліпшення якості глинистих грунтів – додання їм більш пухкої грудкуватої структури шляхом регyлярного внесення полегшуючих і розпушуючих компонентів, таких, як крупнозернистий пісок, торф, зола, вапно, а для створення сприятливого поживного та біологічного середовища компост і гній. Внесення піску або піскування глинистих грунтів  значно знижує вологоємність глинистих грунтів, що сприяє підвищенню теплопровідності. Після піскування глинисті грунти швидше просихають, прогріваються і набувають стану готовності до обробки. Глинисті грунти багаті мінеральними речовинами, кількість та вид необхідних добрив може показати аналіз грунту.

https://www.youtube.com/watch?v=ccSx7mnrlpQ

  • Яка структура глинистих грунтів?
  • Чи допомагає вода глинистим грунтам?
  • Які треба заходи для поліпшення глинистих грунтів?

Домашне завдання: відповідати на питання.