Шиття. Інструменти та матеріали для шиття (ознайомлення).
Як перші матеріали, для виготовлення одягу використовувалося те, що буквально було під руками,— трава, листя рослин, навіть кора дерев.
Пізніше, коли людина стала мисливцем, вона почала виготовляти одяг зі шкур убитих тварин і з риб’ячої шкіри. Не менш «екзотичною» була також сировина для виробництва головних уборів: видовбаний гарбуз, шкаралупа кокосових горіхів, панцир черепахи і т. ін.
Таким чином, доісторичні люди могли використовувати лише ті матеріали, що давала сама природа і які майже не вимагали обробки. Природно, такий одяг був дуже примітивним. У цей період людської цивілізації костюм виконував лише роль захисної оболонки тіла людини від різних впливів агресивного навколишнього середовища.
Коли давній людині доводилося долати гострі камені, вона зрозуміла, що їй треба щось надягати на ноги, щоб захистити їх. Тому перше взуття, яке винайшла людина (можливо, це були сандалі), було виготовлене з трави, смужок шкіри або плоских шматочків дерева. Людина прикріпляла їх до підошов ніг мотузкою, а кінці замотувала навколо кісточок. Звісно, в холодних країнах сандалі не захищали ноги від морозу, тому до них прикріпляли інші матеріали: сандалі перетворилися на черевики.
Першими, хто почав широко використовувати черевики, були єгиптяни. Підошву виготовляли зі шкіри або папірусу, які прив’язували до ступні двома ременями. Щоб захистити великий палець, носок черевика загинали догори.
Римляни пішли ще далі й винайшли босоніжки. У них були щілини з боків і ремінці, зав’язані у центрі.
У більш холодних країнах незалежно один від одного люди почали створювати тепле взуття. Іноді вони носили мішечки, підбиті травою і прив’язані до ніг. Згодом ескімоси й індіанці винайшли на їх основі мокасини.
А взуття, що нагадує сучасне, винайшли хрестоносці, що ходили у тривалі походи. Для того щоб захистити ноги, їм були потрібні черевики, що служили б протягом довгого часу. Згодом шкіряні черевики надзвичайної краси з’явилися у Франції, Італії та Англії.
У дощ, коли на вулиці бруд, ми одягаємо гумові чоботи. Коли біжать струмки, з’являються проталини, ми одягаємо чоботи, кросівки, черевики. Вдома ми ходимо у капцях. Кожного разу, збираючись гуляти або до школи, ми надягаємо підходящу пару взуття.
Гра «Закінчи ти речення»
Культура зовнішнього вигляду
1) Костюм, взуття повинні бути..( завжди чистими),
штани, сорочка, сукня —(добре випрасуваними).
2) Перед тим, як одягнути костюм, плаття, перевір, у якому вони стані, чи не
відірвані (ґудзики, петлі, вішалки.)
3) У кишені завжди має бути чистий (носовичок.)
4) Виходячи з дому, подивись у дзеркало і перевір,( чи все на тобі виглядає так, як треба.)
5) Заходячи до школи, в театр, у гості, зніми (головний убір), поправ (костюм, )пригладь (волосся.)
6) Не розкидай по кімнаті зняті речі, акуратно (складай їх), якщо щось відірвалося, приший.
7) Костюм одягай відповідно до заняття: на урок — шкільну форму, для роботи у майстернях, на пришкільній ділянці — комбінезон чи робочий одяг, на спортивні заняття — спортивний костюм, у театр, у гості — святковий одяг.
Форма не передбачає жодних прикрас: брошок, медальйонів, намиста. Пам’ятай: привабливою людину роблять не дорогі речі та прикраси, а чистота й охайність.
Чим можна прикрасити одяг чи взуття? (Відповіді дітей.)
• Я маленький і кругленький,
Мене в петлю продівають
На одежі я завжди.
Сто разів туди-сюди. (Ґудзик)
— Ґудзик — це застібка на одязі, що служить для з’єднання її частин.
Інструменти та матеріали для шиття:
Правила користування голкою
1. Голку тримай тільки з протягнутою ниткою в гольнику або футлярі.
2. Не вколюй голку в свій одяг.
3. Не бери голку в рот.
4. Запасні голки зберігай у футлярі або гольнику.
5. Не використовуй голку замість булавки.
6. Під час зшивання цупких матеріалів (шкіра, штучне хутро, картон) попередньо в місці зшивання зроби отвори шилом.