ЕлектропраскиЕлектропраска – електронагрівальний переносний прилад побутового призначення, що застосовується для прасування одягу. Технічні умови на випуск вітчизняних побутових електропрасок регламентовано міждержавним стандартом ГОСТ 307.1.

Вітчизняна промисловість випускає електропраски наступних типів: з терморегулятором, з терморегулятором та розприскувачем, з терморегулятором та паровим зволожувачем, з терморегулятором, паровим зволожувачем та розприскувачем. Електропраски без терморегуляторів не випускаються.

За вагою електропраски є легкі (вагою до 1,6 кг), середні (вагою від 1,6 кг до 2,0 кг) та підвищеної ваги (більше 2,0 кг).   

Залежно від зручності використання виділяють електропраски звичайного виконання та комфортного виконання. 

На рис. 9.48 для прикладу приведено конструкцію вітчизняної електропраски УТП 1000-1,6.220 та зовнішній вигляд сучасної електропраски закордонного виробництва.

Електропраска УТП 1000-1,6.220 – звичайного виконання з терморегулятором та паровим зволожувачем. До корпуса 1 електропраски прикріплено підошву 2, яка є робочою поверхнею електропраски і в яку вмонтовано нагрівальний елемент 3 (найбільш часто застосовують ТЕН, рідше – закритий нагрівальний елемент). Для підтримування необхідної температури підошви електропраску обладнано терморегулятором 4, виконаним у виді біметалевої пластини, що регулюється за допомогою диска 5. Бачок 6 призначений для збереження запасу води для роботи парового зволожувача. Паровий зволожувач призначений для полегшення прасування – з’являється можливість прасування тканин без їх попереднього зволожування. Для зручності користування електропраскою корпус обладнано ручкою 7 та підставкою 8. Вмикання електропраски в електричну мережу здійснюється шнуром 9 з вилкою. Лампа 10 сигналізує про вмикання нагрівального елемента 3.


Рис. 9.48 – Електропраска: а – конструкція електропраски УТП 1000-1,6.220, б – зовнішній вигляд сучасної електропраски закордонного виробництва

1 – корпус; 2 – підошва; 3 – нагрівальний елемент (ТЕН); 4 – терморегулятор; 5 – диск для регулювання терморегулятора; 6 – бачок для води; 7 – ручка електропраски; 8 – підставка; 9 – шнур; 10 – сигнальна лампа


Підошви електропрасок виготовляють з алюмінію, неіржавіючої сталі, чавуну або полімерного матеріалу. Підошва повинна нагріватися рівномірно – різниця між середньою температурою підошви (дорівнює середньому арифметичному значень температури у певних точках підошви за заданого режиму роботи) і середньою температурою в центрі підошви повинна бути не більше 10 ºС. На диску для регулювання терморегулятора наносяться символи умов прасування: символ "●" (прасування ацетатних, поліамідних та поліпропіленових тканин) – середня температура в центрі підошви знаходиться в межах +70-110 ºС; символ "●●" (прасування триацетатних, віскозних та шерстяних тканин) – середня температура в центрі підошви +100-150 ºС; символ "●●●" (прасування бавовняних та льняних тканин) – середня температура в центрі підошви +140-200 ºС. Середня температура в центрі підошви при максимальному положенні диска терморегулятора не повинна перевищувати +250 ºС.

Електропраски укомплектовуються шнурами довжиною не менше 2,0 м з нерозбірною вилкою та обладнуються сигналізацією вмикання в електричну мережу.

Умовне позначення побутової електропраски пояснює її технічні характеристики: тип (УТ – з терморегулятором, УТУ – з терморегулятором підвищеної ваги, УТР – з терморегулятором та розприскувачем, УТП – з терморегулятором та паровим зволожувачем, УТПР – з терморегулятором, паровим зволожувачем та розприскувачем; за допомогою індексів можуть вказуватися конструктивні властивості електропрасок: а – наявність термовимикача з автоматичним повторним вмиканням, 0 – наявність термовимикача без автоматичного повторного вмикання, р – наявність термообмежувача або реле перевантаження, э – наявність електронної системи вимкнення електропраски з терморегулятором); номінальна електрична потужність у [Вт]; вага у [кг]; номінальна напруга у [В]; комфортність (К – комфортне виконання, відсутність літери – звичайне виконання). Також може вказуватися торгова марка електропраски.

Наприклад, умовне позначення УТП 1000-1,6.220 розшифровується наступним чином: УТП – електропраска побутова з терморегулятором та паровим зволожувачем, 1000 – електрична потужність 1000 Вт, 1,6 – вага 1,6 кг, 220 – номінальна напруга 220 В, звичайного виконання.