Проводи. Маркування проводів. 

Для того, щоб працював споживач електричної енергії, його необхідно з’єднати із джерелом електричного струму. Виявилось, що не всі матеріали можна використати для цього. Наприклад: мідь, алюміній, срібло, всі інші метали добре проводять електричний струм, тому їх називають провідниками. Такі матеріали як гума, різні пластмаси, бавовна, шовк надто мало або зовсім не проводять електричного струму, їх назвали непровідниками або, по-іншому – ізоляторами. Застосовують ізолятори тоді, коли необхідно затримати або перешкодити руху заряджених частинок. З них виготовляють захисні оболонки проводів. Захисна оболонка - зовнішнє покриття проводу ізолюючими та іншими матеріалами для захисту його від пошкодження, а живий організм - від ураження електричним струмом. Провід – виріб у вигляді тонкої металевої нитки(жили) або кілька таких жилок, скручених між собою. Промисловість випускає одножильні і багатожильні, ізольовані і неізольовані проводи.

Жила - струмопровідна частина електричного проводу.

Одножильний провід - провід, який складається з однієї жили.

Багатожильний провід - провід, який складається з великої кількості проводів.

В залежності від призначення, проводи поділяються на групи: установочні, обмотувальні, монтажні або шнури.

Монтажний провід призначений для монтажу електро- радіоапаратури. Він виготовляється з однією або багатьма струмопровідними мідними жилами в поліхлорвінілові або поліетиленовій ізоляції. Провід стійкий до нагрівання при температурах від –50 до +105° С при напрузі 220 – 1000 В.

Обмотувальний провід здебільшого одножильний, призначений для виготовлення обмоток трансформаторів, електричних машин тощо. Випускається переважно з мідними жилами в емалевій, паперовій, бавовняній, плівковій ізоляції.

Установочний провід використовується для монтажу електрообладнання схованою або відкритою проводкою у житлових, виробничих і допоміжних приміщеннях, ізольований. Виготовляється з міді або алюмінію в гумовій, полівінілхлоридній ізоляції. Кількість жил – від 1 до 15.

Провід неізольований призначено переважно для повітряних ліній електропередач. Виготовляється із сталі, алюмінію або сталеалюмінію (стальне осердя – однопровідне або багатопровідне, обвите алюмінієвим проводом).

Шнури електричні гнучкі, ізольовані проводи для приєднання побутових електроприладів і радіоапаратури до електромережі напругою до 220 В. Шнури мають по 2 або 3 жили з кількох мідних дротин у пластмасовій або гумовій ізоляції. Поширені також одножильні шнури з одним проводом у бавовняній або поліхлорвініловій ізоляції.

Кабель електричний – один або кілька ізольованих проводів, укладених у захисній оболонці. Кабелі застосовують для підведення електроенергії до різних електричних машин, переносних металообробних пристроїв, екскаваторів, електрообладнання суден, літальних апаратів тощо. У кабелях переважно три жили, в кабелях зв’язку – десятки і сотні жил.

Проводка - система проводів для передавання електричного струму.

Схована проводка - закрита, невидима проводка.

Відкрита проводка - видима проводка, розміщена на поверхні чого-небудь.

Повітряна лінія електропередач - система проводів, підвішених за допомогою ізоляторів на спеціальних опорах і призначена для передачі електричної енергії на великі відстані.

Опора - конструкція, яка що-небудь підтримує.

Маркування проводів.

Згідно ПУЕ (Правила улаштування електроустановок) електропроводка повинна забезпечити можливість легкого розпізнавання по всій довжині провідників по кольорам ізоляції: нульовий робочий провідник (N) – блакитного кольору; нульовий захисний провідник (РЕ) – жовто-зеленого кольору; суміщений нульовий провідник (PEN) – блакитного кольору по всій довжині і жовто-зелені смуги на кінцях (робляться за допомогою спеціальної жовто-зеленої ізоляційної стрічки або пластикової трубки); фазний провідник (L) – коричневого , чорного, білого, сірого, червоного, а також синього, фіолетового, рожевого, помаранчевого і бірюзового кольору.

Це означає, що використання для прокладки домашньої мережі кабельної продукції з провідниками в одноколірної ізоляції або без провідників в ізоляції блакитного і жовто-зеленого кольору вже є порушенням ПУЕ. Для проведення силової мережі найзручніше використовувати дроти та кабелі зі стандартною для Європи і не суперечить ПУЕ розфарбуванням ізоляції: нульовий робочий провідник (N) – блакитного кольору; нульовий захисний провідник (РЕ) – жовто-зеленого кольору; фазний провідник (L) – коричневого кольору. У багатьох країнах Європи для того, щоб по будь-якій ділянці дроту можна було відразу відрізнити освітлювальну електропроводку від силової, застосовується різна забарвлення для різних віток електропроводки, що дуже зручно.

Для розпізнавання проводів та шнурів застосовують маркування, тобто скорочений запис назви проводу з допомогою літер та цифр.

Провід маркують літерами, після яких цифрами записують кількість і площу перетину струмопровідних жил. При позначенні дротів прийнята наступна структура. У центрі ставиться літера П, що позначає провід, або ПП - плоский двох-або трьох жильний провід.

Перед літерами П або ПП може стояти літера А, що означає, що провід виготовлений з алюмінієвих струмопровідних жил; якщо букви А не має, то струмопровідні жили виготовлені з міді.

Слідом за буквою П або ПП стоїть буква, що характеризує матеріал, з якого виконана Ізоляція: Р - гумова, В - полівінілхлоридна і П - поліетиленова ізоляція. Гумова ізоляція дроту може бути захищена різними оболонками: В - з ПВХ пластикату, Н - негорюча хлорпренова оболонка (найр). Літери В і Н ставлять після букв матеріалу ізоляції проводу.

Якщо провід має оплетення з бавовняної пряжі, покритої лаком, то це позначається літерою Л, а якщо пряжа просочена протигнильним складом, то буква в марці проводу опускається. Літеру Л ставлять на останньому місці в позначенні марки провода.

Проводи, що мають гнучкі струмопровідні жили, мають у маркуванні букву Г, яка ставиться після гумової - Р або перед полівінілхлоридною - У ізоляцією (ПРГІ та ін.) Одно- і багатожильні дроти, призначені для прокладання в сталевих трубах і мають оплетення, просочене протигнильним складом, мають в кінці марки букви ТО.

Силові кабелі, так само як і проводи, маркують літерами, після яких цифрами записують кількість і площу перетину струмопровідної (-них) жил. Для електропроводок можна використовувати силові неброньовані кабелі з гумовою і пластмасовою ізоляцією. Для захисту ізоляції жил від світла, вологи, хімічних речовин, а також механічних пошкоджень кабелі покривають оболонками з різних матеріалів. Металеві оболонки зі свинцю, алюмінію і сталі не є захисним покриттям кабелів (бронею). При ізоляції кабелів, виготовлених з вологонепроникних матеріалів (пластмаси та гуми), замість металевої оболонки може виготовлятися пластмасова або гумова оболонка.

Цифра після марки проводу означає кількість струмопровідних жил у проводі. Приклад: МГШВ-2 – провід Монтажний, мідний, Гнучкий, Шовкова обмотка, поліхлорВінілова ізоляція, 2 жили.

Проводи можуть мати різну площу поперечного перерізу. Вона залежить від величини споживаної приладом електричної енергії. Чим більша енергія споживається приладами, тим більшою повинна бути площа поперечного перерізу, струмопровідної частини проводу.