Практична робота:

Тема: «Лялька-оберіг»

-Доброго дня, діти!

- Сьогодні наш уроці ми будемо продовжувати робити ляльки – мотанки. Ми вже робили «ляльку – немовля» (пеленашка), а сьогодні спробуємо зробити «ляльку – оберіг».

Давайте згадаємо:

При створенні класичної мотанки, яка повинна захищати житло від нечистих сил або злих людей, неприпустимим є застосування ножиць і голки - все відривається і примотується виключно вручну.

На кожен вузлик такої ляльки роблять змову, наприклад, на заміжжя, або на народження дитини, або на здоров'я, на щастя тощо, завдяки чому вони захищають людину, приймають на себе хвороби і нещастя, допомагають у справах.

Лялька-мотанка виготовляється без обличчя. Згідно стародавніх вірувань, лялька без обличчя не може стати чиїмось  двійником, а значить ніколи не принесе шкоди.

Слов'яни були впевнені: ляльці-мотанці не можна малювати обличчя, ще тому, що через очі ляльки в її господаря може вселитися злий дух.

Безлика лялька - річ нежива. Підкреслюючи це, наші предки вірили, що ніхто не може заподіяти через неї шкоди живій людині. Вона несе в собі тільки добрий початок.

Власник ляльки-мотанки не повинен був із нею розлучатися протягом 28-ми днів. Разом їли, пили, спали, ходили гуляти. При цьому мотанку не показували нікому, берегли як зіницю ока. Вважалося, що такий оберіг слугуватиме від 3 до 7 років.

Перед початком практичної роботи давайте згадаємо правила користування ножицями . (Інструктаж із техніки безпеки)

Правила користування ножицями

• 1) Ножиці – це небезпечний інструмент. Поводитись з ним треба обережно.
  • 2) На робочому місці поклади ножиці так, щоб вони не виходили за край парти.
  • 3) Не тримай ножиці вістрями догори.
  • 4) Не ріж на ходу. Під час різання не вставай з місця.
  • 5) Передавай ножиці закритими і кільцями вперед.
  • 6) Під час роботи з ножицями притримуй матеріал лівою рукою так, щоб він не потрапляв на лінію різання.

-Улюбленою і такою, що запам'ятається назавжди,  була і буде тільки та лялька, яка зроблена своїми руками, в яку ви вклали частинку своєї душі. У ній є щось таке, від чого стає тепліше на серці.

Як ви думаєте, відрізняється сучасна лялька від рукотворної? Якщо "так", то чим?

Перш за все треба налаштуватися на те, що зараз будете робити щось дуже важливе – як перед якоюсь значущою подією у вашому житті.

Відкиньте всі думки, які відволікають вас. Це кращий стан для створення ляльки-оберегу. Для настрою запалимо свічку. Так робили і в давнину: запалювали свічку або піч, щоб відігнати злих духів.

Візьміть аркуш паперу, запишіть все те, що б ви хотіли, щоб виповнилося в новому році. Для цього не поспішайте, добре подумайте. Тепер цей листок із написом згорніть у трубочку і покладіть у вашу майбутню лялечку.

Перший крок:З дуже щільної тканини скрутіть стовпчик. Зв’яжіть його з двох боків.

2.На одному боці з вати зробіть форму кулі для голови.

3.Квадрат білої тканини накладіть на голову. Зв’яжіть його на шиї ниткою.

4.Зробіть руки. Підгорніть куточки на 1 – 1,5 см.Підкладіть краї в середину. Зв’яжіть долоньку ниткою.

5.Візьміть тканину для одягу.

6. Придумайте вбрання для вашої ляльки.

7. Надягніть на стовпчик.

8.З ниток зробіть волосся. Можна зробити одну косу, можна дві.Можна зав’язать хустину, вдіти капелюх.

Фантазуйте самі

■■■ . ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАВЕРШЕННЯ РОБОТИ

1. Ножиці скласти у спеціально відведене місце.

2. Привести в порядок своє робоче місце.

Як називається лялька-оберіг|, яку ми виготовили на цьому уроці?