Тема. Ляльки-мотанки «Травниця»

Лялька здавна відома в усіх традиційних культурах не лише як дитяча іграшка, але й як могутній магічний талісман та оберіг родини .

Головним призначенням ляльки у давні часи було берегти душу свого власника від зла, хвороб і нечистих помислів, а лялечку-оберіг часом передавали з покоління в покоління впродовж років і віків, і були ляльки, про які складалися легенди, і потім передавалися від матері до дочки як священний переказ.

Лялька-мотанка здавна була оберегом в українській родині. Мотанка – це й іграшка, й оберіг. Вважається, що вони з'явилися ще у добу пізнього палеоліту. Тож нині можна сказати, що ляльці вже сім тисяч років.

Однією з найдавніших ляльок-мотанок була «Травниця». Це лялька, яка наповнена запашними лікарськими травами, оберіг на здоров'я та гарний сон.

Існує досить багато варіантів складу наповнення: трава пустирнику, м'ята, меліса (для гарного сну), чабрець (для дихальних шляхів, антисептик), гілочки туї, часник, соснові бруньки (при вірусах взимку), звіробій (від неврастенії, головної болі), лаванда (антимікробний засіб, а також проти молі), душиця(заспокійливе та при ангіні), полин, хвоя, ялівець, базилік, смородинове листя, шавлія, ромашка, материнка, тощо. А якщо додати одну гвоздичку, або подрібнену корицю, то можна довго насолоджуватися незвичайними ароматами.

Під хусточкою ріжки – оберігають від злих сил. Велика спідниця символізує зв'язок трьох рівнів нашого світу – світ предків, світ яви і світ богів. Лялечку необхідно пом'яти в руках, поворушити, і по кімнаті рознесеться трав'яний дух, який віджене духів хвороби. Через один рік траву в лялечці необхідно поміняти. Саме так робили наші предки.

«Травниця» стежить за тим, щоб хвороба не потрапила у хату. Від неї йде тепло, як від дбайливої господині. Вона й захисниця від злих духів хвороби, й добра забавка. Ляльку підвішували в хаті над колискою дитини, ставили біля ліжка хворого, давали грати дітям.

- Про яку ляльку-мотанку мі сьогодні розмовляли?

- Чи сподобалося  лялька « Травниця»?

Підготуватися до практичної роботи

https://drive.google.com/file/d/1-1oceJCdOygyHoMHhfNX0tMMGejuQLB2/view?usp=sharing