Тема. Діалог. Мета мовлення . Створення діалогу.

— Сьогодні, діти, поговоримо про те, як ми спілкуємося. Будемо вчитися ввічливо розмовляти.

— Люди зустрічаються, разом працюють, відпочивають. І весь час розмовляють одне з одним: запитують і відповідають, повідомляють якісь новини, висловлюють вдячність, побажання, запрошення і багато іншого. Ви вже знаєте, що розмова двох осіб — це діалог. Люди різні. Є ввічливі й неввічливі, лагідні, доброзичливі й сердиті. Від того, яка людина, часто залежить і те, яким тоном вона розмовляє, які слова використовує. Ви, діти, теж різні. Буває, що кричите, сваритесь, ображаєте одне одного. Це негарно, неввічливо. Тож будемо вчитися бути ввічливими, мати терпіння уважно слухати й чемно відповідати, погоджуватися чи ввічливо відмовляти, запрошувати, вітати. Для цього в мові кожного народу є слова і вислови ввічливості. В українській мові — це слова вітання, подяки й вибачення.

Під час діалогу люди звертаються одне до одного. Звертання — ознака ввічливості. В українській мові звертаються так:

до хлопчиків: Михайлику, Іванку, Іване;

до дівчаток: Галинко, Марійко, Надіє;

до дорослих: Іване Петровичу, Галино Гнатівно;

до батьків, рідних: тату, мамо, бабусю, дідусю.

На письмі слова-звертання виділяються комами або знаком оклику.

Давайте спробуємо створити діалог «Наша школа»

Це наша школа. Вона  простора. Я люблю свою школу.

- Я навчаюсь у 6 класі.

- А ти навчаєшься в цій школі?

- Так я навчаюсь в цій школі.

- В якому класі ти навчаєшься?

- Я навчаюсь в п’ятому класі. Давай будемо дружить!

- Давай. З радістю.

Домашнє завдання