Опубліковано: 2020-03-30
Загальне поняття про частини мови
ТЕМА. Загальне поняття про частини мови. Зіставлення частин мови за їх значенням, питаннями та роллю в реченні.
МЕТА. Ознайомити з поняттями «частини мови», «прийменник»; закріпити поняття «іменник», «прикметник», «дієслово»; формувати вміння розрізняти частини мови, правильно, точно і влучно вживати їх у мовленні. Виховувати любов до природи, до українського слова.
ОБЛАДНАННЯ. Тестові завдання для самостійного опрацювання, індивідуальні картки для рефлексії;
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
Мова, наша мова,
Мова кольорова,
В ній гроза травнева
Й тиша вечорова. ( Ю. Рибчинський)
II.Повторення вивченого у 2 класі матеріалу про частини мови і підготовка до вивчення нового матеріалу.
1.Лінгвістична віршована казка від бабусі Одарки.
- Діти, а які казки ви знаєте ?
- А хто розповідає вам казки?
От і сьогодні до нас завітала бабуся Одарка, яка прочитає лінгвістичну казку.
«Цариця Граматика»
З давніх пір і часів
Існувало царство слів.
В нім правителька була
Цариця Граматика.
Та недовго був там мир
- Хто із нас головніший?
- Людям найпотрібніший?
Бунтували слова.
А цариця всіх зібрала,
На частини поділила.
Першими були слова,
Що дають всім імена.
Другими були слова -
Ознака і опис предмета.
Далі - дія предмета.
Десять довгих рядів.
Десять частин мови
Існують і тепер
В українській мові.
III. Вивчення нового матеріалу.
Оголошення теми уроку.
Мудра цариця Граматика гостинно запрошує нас у гості. Завітаємо сьогодні до її мешканців – частин мови: іменника, прикметника, дієслова та прийменника.
Вправа « Очікування»
- Що кожен з вас очікує від сьогоднішнього уроку?
План уроку
Опорні картки допоможуть вам визначити етапи уроку.
Проект уроку:
Технологія «Мікрофон».
«Асоціативний кущ».
Гра «Лінгвістична естафета».
Робота з підручником.
Робота в групах «Навчаючи – учусь».
Гра «Шарада».
Довідкове бюро.
Робота в парах.
«Голосування ногами» - підсумок.
Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку: в кінці ви повинні знати такі частини мови, як іменник, прикметник, дієслово, вміти їх розрізняти ,розуміти поняття прийменник та частини мови.
Перевірка знань учнів.
Давайте відкриємо зошити і запишемо дату нашої подорожі до Граматики.
Каліграфічна хвилинка
Спишіть букви і з’єднання.
П ід леж ач ий
- Початок якого прислів’я тут зашифровано. Запишіть це прислів’я каліграфічно в зошити. Під лежачий камінь вода не тече.
- Поясніть значення цього прислів’я.
- Отже сьогодні на уроці ми будемо всі добре працювати і не лінуватися. Які ще прислів’я з таким значенням вам зустрічались? ( Хочеш бути щасливим, не будь лінивим. Треба нахилитись, щоб води із криниці напитись. Хочеш їсти калачі, не сиди на печі.)
Вправа-пошук
_- Діти, у вправі 1 нам необхідно відшукати три ряди слів, які першими постали перед царицею.
Перша група – виписує слова – назви предметів.
Друга група слова, що означають дію предмета.
Третя група слова, що означають ознаку предмета.
( Перевірка виконання вправи. Представник кожної групи зачитує слова і доводить правильність свого вибору, поставивши до них запитання.)
Технологія «Асоціативний кущ».
Подумайте з чим у вас асоціюються слова –назви предметів. Утворіть свій асоціативний кущ, користуючись карткою – підказкою.
Хто? Що? Тварини Рослини
Людяність
щирість
добро слова –назви предметів Люди
нежива природа предмети, виготовлені людиною Риси характеру
Обговорення.
Технологія «Мікрофон».
- Розкажіть все, що ви знаєте про слова, що означають ознаки предметів.
Гра «Лінгвістична естафета».
Кожна група отримує карточку, на якій потрібно записати шість слів, що означають дію предмета. Записувати слова «ланцюжком», щоб кожен мав змогу взяти участь у естафеті.
- Що ви цікавого можете сказати про ці слова?
Робота над темою уроку.
Драматизація.
Діти, чи ви готові зустрітися з мешканцями Граматики? Давайте ж, нарешті, з ними познайомимося.
(Виходять діти: Іменник - на одязі прикріплені слова-іменники, прикметник - на одязі прикріплені слова-прикметники, дієслово -- на одязі прикріплені слова-дієслова.)
Іменник
Іменник –від слова «ім’я»,
Предмети всі називаю.
Істота - хто?, неістота – що?
Отак я про них запитає.
Буваю в реченні членом
Головним і другорядним.
Підметом тоді буваю,
Як на питання хто? і що? відповідаю.
Прикметник
Прикметник від слова «прикмета»
Опис і ознака предмета.
Який? Яка? Яке? Які? –
Я запитує завжди.
Допомагаю краще
Висловити думку.
Збагачую та прикрашаю
Мову нашу рідну.
Була б бідніша мова
Без прикметників чудових.
Про красу, багатогранність
Без нас ти не розкажеш.
Зв’язаний з іменником
Я буваю в реченні
І питання ставимо
Від іменника вправно ми.
Мама(яка?) рідна,
Сніг (який?) іскристий.
Лиш слова-ознаки
Вміють описати.
Дієслово
Дієслово, дієслово.
Означаю дію слова.
Запитаю :що ти робиш?
Що зробив? І що ще зробиш?
Я у реченні частенько
Зв’язане з іменником.
Найчастіше в реченні
Присудком буваю.
(Виходить прийменник і сполучник)
Частини мови, познайомте нас, будь ласка зі своїми друзями!
Ніякі вони нам не друзі!
Це ж чому?
Та вони ж такі малі. Жодна повнозначна частина мови не прийняла їх до своїх рядів.
Ви знову за своє.
Ми, слова службові,
Служим рідній мові.
У, в, і, та, під, при
Завжди окремо пиши.
Прийменники й сполучники
Служим мові дуже чесно.
Ми зв’язуємо слова
Й сполучаємо в реченнях.
Робота з підручником. Учні ознайомлюються з правилом.
Опрацювання нового матеріалу у групах.
Робота в групах «Навчаючи – учусь».
(Клас ділиться на три групи. Лідери – підготовлені учні ( Іменник, прикметник, дієслово) займають місце в утворених групах. Шляхом виконання завдань на картках, діти засвоюють нові знання про певну частину мови, лідери контролюють виконання практичного завдання. Час роботи -5 хвилин.
Потім лідери міняються місцями й продовжують роботу в новій групі. Гра триває, поки лідери не повернуться в свої групи.)
*Діти об’єднуються в групи за умовними позначками частин мови.
*Правила роботи в групах.
*Самостійне опрацювання питання за картками.
*Зміна лідерів у групах.
* Опрацювання питання з новим лідером, носієм нової інформації.
Підсумок групової роботи.
Рефлексія в групах. Закінчити речення.
МИ знаємо________________.
МИ вміємо___________________ .
МИ цінуємо ______________________ .
Фізкультхвилинка.
Ми знаємо іменники:
Сонце, місяць і вода,(Руки вгору, вниз)
Заєць, ластівка, павук,( Стрибають, летять, пальцями працюють)
Стіл, стілець і хата.(Нахилились, присіли)
Ми знаємо прикметники:
Красивий, добрий.(Усміхаються і гладять обличчя)
Зелений, синій.(Торкаються кольорів)
Ми знаємо дієслова:
Стрибати, бігати,
Нявчати і за парти знов сідати.
IV. Закріплення матеріалу.
Робота з підручником. Робота в групах.
Вправа 2.Виписати у три стовпчики іменники ,прикметники і дієслова.
Словникова робота.
Довідкове бюро.
Віхола –це сильний перемінного напрямку вітер зі снігом; метелиця, хурделиця завірюха, заметіль, хуртовина, сніговій.
На білих конях віхола
В село моє заїхала.
Село дзвенить копитами,
Снігами-оксамитами.
Робота в групах.
1група – дібрати синоніми
2 група – скласти речення і підкреслити підмет і присудок. Визначити тип речення за метою висловлювання.
3.група - скласти звукову модель.
Вправляння в діалогічному мовленні за вправою 6. Робота в парах.(Усно) .
V.Підсумок уроку.
Інтерактивна вправа «Голосування ногами»
Якщо почуєте неправильне твердження, тупотіть своїми ніжками.
Існує десять частин мови.
Прийменники не належать до частин мови.
Дієслова відповідають на питання хто? що?
Іменники – це слова, що є назвами предметів.
Слова, що відповідають на запитання що робить? що робив? що буде робить? є прикметниками.
Напишіть про свої досягнення в чарівних намистинках.
- д Чи досягли ви того, що очікували ? Домашнє завдання. Вправа 9, сильнішим учням вправа 3(усно), вивчити правила на с.3.
Картка 1
Завдання для самостійного опрацювання теми « Частини мови» в групах.
1.Прочитайте вірш. Назвіть автора.
Зацвіла у лузі червона калина,
Ніби засміялась дівчина-дитина.
2.Випишіть слова – назви предметів.
3.На які питання відповідають виписані слова.
4.Пригадайте, як називаються такі слова.
5.Запишіть п’ять іменників.
6.Зробіть висновки та сформулюйте правило.
Слова, що є _________ предметів і відповідають на питання ___?, __? називаються іменниками.
Це цікаво! Коли вишикувалися частини мови, то іменники найдовше шикувались. Розкрию вам секрет: іменник – найчисельніша частина мови. У словнику української мови, що складаються з 11 томів, налічується 135 тисяч слів, і половина з них іменники. Ось яка величезна, могутня, незрівнянна за чисельністю частина мови – іменник.
Картка 1
Завдання для самостійного опрацювання теми « Частини мови» в групах.
1.Прочитайте вірш. Назвіть автора.
Світає, край неба палає,
Соловейко в темнім гаї
Сонце зустрічає.
2.Випишіть слова – дії предметів.
3.На які питання відповідають виписані слова.
4.Пригадайте, як називаються такі слова.
5.Запишіть п’ять дієслів.
6.Зробіть висновки та сформулюйте правило.
Слова, що означають _________ предметів і відповідають на питання ___?, ____? _____? ______? називаються дієсловами.
7.
Картка 1
Завдання для самостійного опрацювання теми « Частини мови» в групах.
1.Прочитайте вірш. Назвіть автора.
Встала весна, чорну землю сонну розбудила.
Уквітчала її рястом, барвінком укрила.
2.Випишіть слова – ознаки предметів.
3.На які питання відповідають виписані слова.
4.Пригадайте, як називаються такі слова.
5.Запишіть п’ять прикметників.
6.Зробіть висновки та сформулюйте правило.
Слова, що означають _________ предметів і відповідають на питання ___?, ____? _____? ______? називаються прикметниками.