Опубліковано: 2020-04-07
ТЕМА: Народні символи. Легенда про вербу.
Крім державних символів Україна має ще й народні поетичні символи.
Музична заставка « Хата, моя біла хата»
-
https://www.youtube.com/watch?v=e1-d7fI5qRY
-
Мамина пісня, батькова хата, дідусева казка, бабусина вишиванка, рушник, калина біля вікна, барвінок, верба, чорнобривці – все це наші символи. Рідна хата! Оспівана в піснях, оповита легендами та переказами. Вона завжди буде символом добра і надії.
Людина не має права бути безбатченком, завжди повинна пам’ятати батьківську хату, з якої вона пішла у велике життя.
-
Ще народними символами України є вишиті рушник та вишиванка.
Вишиванка – символ здоров’я, краси, щасливої долі, чесності, любові.
Рушник причаївся
На бильці мого ліжка –
Вишиваний із країв
Пташками та вишнями,
Увесь білий, а впоперек –
Червона стрічка.
Вишивала бабуся його молодою
Тягнула голкою радість і біль,
І вплітався рушник цей в щербату долю,
А на ньому і хліб і сіль.
Сл. та муз. Н. Май «Мамина сорочка»
-
Хліб і сіль на рушникові – гостинності ознака. Чудовий український рушник! На щастя він ще з побуту не зник.
Вишитий рушник – неодмінний атрибут багатьох обрядів: З рушником виходили в поле, справляли обжинки; проводжали в далеку дорогу; дівчата подавали рушники на знак згоди при сватанні; молоді ставали на рушник під час шлюбного обряду.
Рушники несуть красу із глибини віків. Недарма в народі говорять: « Тримай хаточку, як у віночку, а рушник на кілочку». « Хата без рушників, як родина без дітей».
І справді в давнину не було жодної оселі де б не красувався український рушник. Рушник. Він пройшов крізь віки. І хотілося, щоб цей символ завше прикрашав нашу оселю, був ознакою великої любові і незрадливості.
« хай стелиться вам доля рушниками!» - казали, бажаючи людині щастя.
-
Ще народним символом українців є вінок – символ життя, долі, життєвої сили, символ дівоцтва.
Вінок — символ життя, долі, життєвої сили; символ дівоцтва, довершеності. Вінок є частиною українського національного костюма. В давнину їх носили тільки дівчата. Плели з живих квітів. Вважалось, що в них є чаклунська сила, здатна захистити від будь-якого лиха. Тому український віночок не просто прикраса, а й оберіг.
Традиційно український віночок прикрашали різнокольоровими стрічками. Кожен колір мав свою символіку: коричневий — це символ землі, жовтий — символ сонця, синій — символ неба і води, зелений — символ мудрості, рожевий — символ врожаю, малиновий — символ здоров'я, фіолетовий — символ мудрості.
-
Майже в усіх народів є улюблені рослини – символи. У канадців – клен, у росіян – берізка, а в нас – верба, тополя, калина.
Правду каже українське прислів’я « Без верби і калини – нема України». З давніх - давен наш народ опоетизував кущ калини, оспівав у піснях, легендах.
Легенда про калину.
Це було в той час, коли на Русь нападали орди татарські. Одного разу в одному українському селі було весілля. На нього прийшло дуже багато вродливих молодих дівчат. І коли весілля було саме в розпалі, на село напали татари. Завойовники побачили цих красунь і почали їх ловити, щоб продати в Царгороді. Дівчата, щоб не потрапити в неволю почали тікати на болото і там потопились.
На тому місці, де загинули українські дівчата – зірки, виросло дуже багато кущів калини. І з того часу дівочу вроду порівнюють з калиною. Про цей чудовий кущ складено безліч пісень, віршів і приказок.
-
Калина – це символ дівочої вроди, вірності, чистоти. Калина –це пам'ять про матір, найдорожчу людину в світі, про тих хто не повернувся до рідного дому. За традицією, на могилах загиблих садили калину.
Музична заставка « Зеленеє жито, зелене…»
Пшениця - символ краси життя, щасливого добробуту, тілесного і духовного багатства. Якщо житня хлібина дає здоров'я і силу, то пшеничний коровай додає до них щастя і красу.
Якщо жито — трудова проза життя, то пшениця - його святкова поезія. Здавна під пшеницею розуміється образ дівчини, навіть нареченої, а під житом - образ натрудженої і втомленої життєвими турботами жінки, навіть вдови. Тому весільний коровай-з пшеничного борошна, притім, найвищої якості, щоб і життя молодих було якості не нижчої...
Музична заставка « Барвінок»
-
https://www.youtube.com/watch?v=tihX0TiOjZw
-
Барвінок – теж рослина обрядова. Це символ пам'яті і вірності, здоров'я. Краси і вічності, безсмертя, довгих літ. Любові знак – барвінку синій цвіт.
Барвінку мій хрещатий
Зелений, дрібний.
Ой, я ж тебе викохала,
Хороший, рясний.
Барвінок назвали так на честь кохання юнака Бара і дівчини Вінки.
Барвінком прикрашають весільний коровай, його садять біля хати.
Він зеленіє навіть під снігом.
Барвінок є символом кохання.
-
Ранньої весни, коли ще у лісі лежить сніг, розпускаються квіти верби. Це одна з перших рослин, що за біблійними легендами, після всесвітнього потопу виросла на берегах річок та водойм.