тема: історія виникнення і розвитку українського кініматографа

Кіно — це новий спосіб пізнати людину… яка сама по собі анітрохи не змінилася[





Луї Деллюк 





ДОБРОГО ДНЯ, ДІТИ!

Метою нашого заняття є знайомство із історією виникнення і розвитку українського кінематографа. Прослідкувати, за яких обставин він зароджувався і як змінювався протягом останнього століття.

Украї́нський кінемато́граф — кінематограф українською мовою. До українського кінематографу також відносять німі стрічки, зняті українськими режисерами. Також прийнято вважати українським кінематографом сукупність усіх компонентів кіноіндустрії та кіномистецтва України в сучасному та історичному розвитку.

Ознайомтесь з історією українського кінематографа 20-30-тих рр. XX століття за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=0NEVDp1Xo54&feature=share
Першими екранізаціями в Україні були "Наталка Полтавка", "Наймичка" і "Чарівник", створені на основі однойменних театральних вистав. У зйомках "Наталки Полтавки", до речі, брала участь знаменита Марія Заньковецька, яка не цуралася в роботі новинок. Згодом були спроби екранізувати історичні сюжети, так народився фільм "Богдан Хмельницький", на основі п'єси М. Старицького.
У 1919 році український кінематограф, як і все того часу, перейшов у розряд радянського. У 1922 році почала свою роботу київська кінофабрика, одна з найпродуктивніших і наймодернізованіших у тодішньому світі. Це вона згодом була перетворена на Київську кіностудію Довженка. Поряд з Довженковими фільмами ("Ягідка кохання", "Сумка Дипкур'єра"), тут було знято і "Укразію" Чардиніна, а також кілька стрічок на основі творів української літератури ("Микола Джеря", "Борислав сміється", "Тарас Трясило").
В Одесі, що якоюсь мірою була матір'ю кінематографа, знімали фільми переважно московські режисери. Звідси родом, до речі, "Броненосець Потьомкін" Ейзенштейна. У 20-х роках на теренах українського кіно з'являється молодий талановитий режисер Лесь Курбас, якому ми завдячуємо свіжим, неординарним подихом у режисурі, а також Іван Кавалерідзе.
Звісно, в умовах тоталітаризму 30-х років режисери потерпали від заангажованості власних картин, які обов'язково мали спиратися на держзамовлення. Але виключно поєднання мудрості і таланту тогочасних митців лишило нам пречудові стрічки, серед яких фільм "Райдуга" за сценарієм Ванди Василевської (режисер — Марк Донськой), за який у 1944 році було присуджено премію "Оскар". За часів Другої Світової війни кінопромисловість евакуювали на схід, але зйомки не припинялися.
Якщо говорити виключно про український кінематограф, то першою знаковою його постаттю був, звісно, Олександр Довженко. Саме його "Земля", "Звенигора" і "Арсенал" стали в Україні культовими, хоча навіть він не зміг уникнути суперечок із радянською владою через те, що не вказав у сценарії "Україна в огні" на визначну роль Сталіна в перемозі. Це вже потім з'явиться безліч імен, і кожне з них називатиме талановиту і впевнену у своїх починаннях людину, дорогу українському суспільству.
Разом із загальною "відлигою" в 1950–60-х рр. настає потепління і в кіноіндустрії. Відступає на крок тематична зашореність, урізноманітнюються амплуа акторів, з'являються нові імена. У цей час виникає один із феноменів у цій галузі — "українське поетичне кіно". Але все ще є фільми, які опиняються під категоричною забороною, як-от "Довгі проводи" Кіри Муратової. Та попри все, простежується невпинний розвиток, збільшення акторського і режисерського складу, а отже, і популяризація кінематографа як мистецтва.
Кіно — це те, про що можна говорити не годинами, а днями. Лише називаючи імена тих, хто несе його у суспільство, згадуючи акторів, сюжети, назви... Але це все нині не тільки знаходиться у вільному доступі, а й відомо чи не кожному нашому співвітчизнику. Зараз кіноіндустрія України, втім, як і всі інші сфери життєдіяльності держави, знаходиться не в найкращому становищі. Але хочеться вірити, що світ технологій, талановиті режисери, сценаристи і актори залишаться нескореними і цілеспрямованими й надалі, адже українське кіно існувало і протрималося із самих витоків і має, всупереч усьому, чи не найміцніше коріння у світі.

Ознайомтесь із презентацією «Українське поетичне кіно» за посиланням:

https://drive.google.com/file/d/1-zd83KR1-wgAEsned9oN7yuUgqli6qKx/view?usp=sharing


Дайте відповіді на запитання:

  • Яку подію зазначають, як початок становлення української кінемотаграфії?
  • Що перешкоджало розвитку українського кінематографу в 20-30-тих рр. xx століття?
  • Які ваші улюблені українські фільми? Чому?
  • На ваш погляд, чи українське кіно досягло сьогодні світового рівня?
  • Яких українських акторів ви вважаєте найбільш талановитими і успішними?
  • Яких українських режисерів ви знаєте?

Завдання

Передивіться фільм Олеся Саніна «Поводир». Поміркуйте над своїми враженнями від фільму.