Способи та принципи транспортування постраждалих.


Одним з найважливіших завдань при наданні домедичної допомоги є організація швидкої та безпечної доставки постраждалого до медичного закладу. Тому дуже часто доводиться вирішувати питання з транспортуванням, перенесенням, переміщенням постраждалого чи евакуацією його з епіцентру події

Умови переміщення постраждалого

Переміщення постраждалого потрібне тільки в тому випадку, якщо немає надії на швидке прибуття екстрених служб, або його потрібно негайно прибрати із небезпечних для життя умов. Якщо постраждалого все ж потрібно перенести на інше місце, необхідно спробувати перш за все оцінити характер та ступінь тяжкості травм, особливо це відноситься до травм шиї і хребта. Слід пам’ятати, що самостійне переміщення постраждалого при травмах шиї та хребта заборонене, і можливе тільки за умови якщо існує загроза його життю.

Випадками, коли необхідно переносити постраждалого в інше місце можуть бути:

— велика кількість машин на дорозі, рух яких не можна перекрити;
— перебування в небезпечному приміщенні, якщо наближається вогонь чи може статися обрушення;
— перебування в приміщенні, наповненому газом чи отруйним димом;
— перебування у місці де немає можливості для під’їзду транспорту.

Переміщати постраждалого можна за умови наявності самостійного дихання. Якщо самостійне дихання відсутнє — потрібно провести заходи з врятування життя. Якщо ж самостійне дихання відновити не вдалося то переміщати тіло постраждалого заборонено для збереження місця події до приїзду екстрених служб.

Основні заходи при транспортуванні:

— визначення способу транспортування;
— підготовка постраждалого, спеціальних і підручних транспортних засобів;
— вибір маршруту;
— забезпечення безпеки постраждалого та рятувальника при транспортуванні;
— подолання перешкод, контроль за станом постраждалого;
— організація відпочинку;
— завантаження постраждалого в транспортний засіб.

Підготовка до переміщення постраждалого

Для переміщення постраждалого рятувальнику потрібно підійти до нього, зручно розташувати ноги на ширині плечей для більш стійкого положення, присісти на рівень постраждалого, зігнувши ноги у колінах, а не нахилитися зігнувшись у попереку, тримати спину рівною, міцно всією долонею схопити постраждалого, підіймати його за допомогою ніг, а не спини.
Транспортування постраждалого можна здійснювати:
— без засобів для транспортування (коли переміщення здійснюється тільки за допомогою самих рятувальників, наприклад на руках);
— із застосуванням засобів для транспортування з підручних матеріалів (коли транспортування здійснюється за допомогою підручних засобів або засобів, зроблених самостійно, наприклад стілець чи саморобні ноші;
— із застосуванням спеціальних засобів для транспортування (до цих засобів можна віднести транспортний щит, м’які ноші, сидяче крісло-каталку, вакуумний матрац).
Транспортувати постраждалого можна в сидячому чи лежачому положенні, а якщо він здатен самостійно пересуватися — пішки з підтримкою.
Вибір методу транспортування залежить від таких факторів:
— кількість помічників;
— зріст і вага постраждалого;
— відстань на яку його потрібно перенести;
— рельєф місцевості, по якій його потрібно переміщати;
— характер і тяжкість травм, отриманих постраждалим;
— обладнання, яке є у наявності.

Транспортування постраждалих

Пішки з підтримкою
Якщо постраждалий може самостійно йти, але потребує підтримки, необхідно стати поруч з постраждалим з боку травми, завести руку постраждалого за свою шию та тримати за кисть руки своєю рукою. Іншою своєю рукою обхопити постраждалого за талію і міцно захопити за одяг. Цей метод не підійде, якщо постраждалий отримав травму верхніх кінцівок.

На руках
У випадку, якщо переміщення потребує дитина чи легенький дорослий то можна використовувати метод переносу на руках взявши постраждалого собі на руки спереду. Для цього потрібно однією рукою взяти постраждалого під коліна, а іншою трошки вище талії за плечима.

На спині
Якщо постраждалий легенький та має достатньо сил, щоб триматися за шию рятівника, то його можна переносити за плечима.
Якщо рятувальнику потрібно мати вільну руку то можна використовувати так званий «Метод пожежників». Для цього потрібно допомогти постраждалому встати, лівою рукою взятися за правий зап’ясток постраждалого, зігнути ногои у колінах, нахилитися вперед і обережно направити своє плече в пахвинну ділянку постраждалого, так щоб він обережно впав на ваші плечі. Правою рукою охопіть коліна постраждалого, встаньте на ноги і розподіліть вагу постраждалого так, щоб вона рівномірно лягла на ваші плечі.

Вдвох на замку із рук
Для переносу постраждалого двома рятівниками можна використовувати метод переносу на замку із рук складених в сидіння з двох, трьох або чотирьох рук. Для переміщення постраждалого, який не може допомагати рятівникам, зазвичай через травму рук, використовують метод перенесення на замку з двох рук. Для цього обидва рятівники сідають навпочіпки обличчям один до одного з обох боків від постраждалого.Однією своєю рукою вони підтримують спину постраждалого нижче плечей і захоплюють його за одяг. Трохи піднявши його спину вони просовують другу свою руку під ноги постраждалому і обхоплюють зап’ястя один одного. Рятівники піднімаються одночасно і несуть постраждалого ступаючи спочатку зовнішньою ногою потім внутрішньою.
Методпереносу на замку з трьох рук застосовується у випадку коли постраждалий може триматися тільки однією рукою.
Метод переносу на замку з чотирьох рук застосовується коли постраждалий може сам триматися обома руками за рятувальників. Для його виконання кожен рятівник охоплює своєю правою рукою лівий зап’ясток, а потім лівою рукою правий зап’ясток напарника. Обидва сідають навпочіпки, постраждалий сідає на їх руки і охоплює їх руками за шию, обидва рятувальники піднімаються на ноги та рухаються синхронно зі звичайною швидкістю роблячи кроки спочатку зовнішнью, а потім внутрішньою ногами.

Транспортування із застосуванням спеціальних засобів
Токож удвох можна переносити постраждалого в сидячому положенні за допомогою спеціального крісла-каталки або звичайного стільця зі спинкою, обперши його на спинку і тримаючи стілець однією рукою знизу а іншою за спинку.
Також для переносу можна використовувати лямку для переносу або два поясні ремені, зєднані між собою. Таким чином можна транспортувати непритомних постраждалих одному або двом рятувальникам.

Волоком
Якщо постраждалого потрібно терміново прибрати з небезпечного місця, а він не може самостійно стати на ноги і його неможливо підняти, то можна використовувати метод транспортування волоком. Для цього складіть руки постраждалого на його грудях, витягніть з під нього куртку чи піджак, попередньо розтібнувши їх, так щоб вони опинилися під його головою. Присядьте навпочіпки біля нього, схопіть за плечі одягу та плавно тягніть. Якщо на постраждалому немає верхнього одягу візьміть його під пахви.

В лежачому положенні
Для переносу постраждалих на великі відстані в лежачому положенні найкраще використовувати ноші. Вони можуть бути, як спеціальні медичні так і імпровізовані з підручних матеріалів (ковдр, простерадл, мішків, сорочок).
При переміщенні постраждалих на ношах важливо слідкувати за тим, щоб його голова і шия знаходилися на оному рівні з тіломта щоб дихальні шляхи залишалися вільними.
Укладати на ноші постраждалого потрібно вдвох. Для цого ноші потрібно розмістити збоку від постраждалого, одному рятівнику потрібно однією рукою обхопити груди постраждалого, а іншою фіксувати голову, другому рятівнику однінією рукою обхопити гомілку зверху а іншою рукою стегно знизу. Токож можна перекладати постраждалого на м’які ноші застосовуючи стабільне бокове положення, якщо немає підозри на травму шиї та хребта. Постраждалих з підозрою на травми шиї та хребта потрібно транспортувати тільки на транспортному медичному щиті, який за відсутності можна замінити довгою деревяною дошкою.
Для перенесення на ношах краще залучити якнайбільше людей, особливо при великій масі постраждалого. По рівній поверхні правильно переносити постраждалого на ношах ногами вперед. Тоді рятівник, що знаходиться збоку голови зможе контролювати стан постраждалого. Рятвники повинні йти короткими кроками, не в ногу, запобігаючи струсам ношів. При спуску, наприклад зі сходів, постраждалого також потрібно нести ногами вперед, а от при підйомі навпаки — головою вперед.

Транспорт
Транспортування постраждалих до лікувального закладу проводиться на спеціально обладнаному медичному автомобілі або за його відсутності — на звичайному в положенні, яке дозволяє стан постраждалого. Транспортувати в кузові вантажного автомобіля бажано на ношах, а за їх відсутності на підлозі кузова, заповнивши його попередньо баластом з піску чи землі та встеливши зверху ковдрою.