Опубліковано: 2020-04-01
ТЕМА: ГОМЕР «ІЛІАДА»
Доброго дня, діти!
Сьогодні ми ознайомимося з творчістю ще одного письменника, який творив в епоху античності. Тема нашого уроку: "Гомер "Іліада". Ми повинні розкрити особливості відтворення історії Троянської війни в героїчному епосі.
Ознайомтесь із презентацією уроку за посиланням:
https://drive.google.com/file/d/1WVCZEJZakiSRm4wCvBa3VFdWPiICcp4r/view?usp=sharing
Відомості про Гомера
Гомер увійшов в історію світової культури як найдавніший і найславніший поет Стародавньої Греції, творець славнозвісних поем "Іліада" та "Одіссея", що протягом віків слугували у Греції шкільними підручниками і взірцем для наслідування численним поетам Греції та Риму.
Для еллінів (греків) їх творець був предметом гордощів, уособленням мудрості й художньої досконалості, майже богом. Слово "поет" у них асоціювалося зі словом "Гомер", а поеми вважалися священними. Відомо, що в першій половині VІ століття до н. е. Афінський законотворень Солон звелів виконувати поеми Гомера на державних святах Панафіней, а в другій половині цього ж століття за розпорядженням тирана Пісістрата спеціальна комісія із чотирьох чоловік зробила перший запис гомерівських поем. Видатний грецький філософ Платон так оцінив значення Гомера для Греції: "... Цьому поету Греція зобов’язана своїм духовним розвитком".
У той же час, попри таку популярність Гомера, про нього майже не існує достовірних відомостей. Немає єдиної думки ні про час його народження (різні грецькі письменники розміщали період його життя між ХІІ і VІ століттями), ні про місце народження, хоча більшість джерел називають Іонію. В античній літературі існує аж дев’ять біографій Гомера, які складаються з міфів та казкових оповідань. Загальна ж думка античності малювала його сліпим і старим співцем, натхненною музою, який мандрував Грецією, сам складав і виконував свої поеми, тобто був аедом.
Йому приписували не тільки "Іліаду" й "Одіссею", а й багато інших поем. Існують також гомерівські гімни, які, за твердженнями спеціалістів, не мають ніякого відношення до Гомера, бо написані вже після вірогідного часу життя співця.
Міфологічна основа «Іліади»
Ще з античних часів традиційно вважається, що Гомер є одноосібним творцем "Іліади" і "Одіссеї", хоча існує "теорія малих пісень", "теорія зерна", згідно з якою Гомер був творцем тільки однієї величної поеми, розвинутої іншими авторами в два твори.
Обидві поеми належать до жанру героїчного епосу, характерними рисами якого є масштабність зображуваних подій, у яких беруть участь відомі історичні, легендарні або міфологічні герої. З цієї точки зору, "Іліада" і "Одіссея" є неперевершеним зразком героїчного епосу.
Сюжети обох поем базуються на матеріалі одного з найвідоміших давньогрецьких циклів міфів – Троянського. В основі цього циклу лежать події загальногрецького масштабу, які поєднують родове прокляття, що тяжіє над нащадками відомого героя Тартала, з легендарно-історичною боротьбою грецького народу з багатою малоазійською державою Троєю (Іліоном).
Другий мотив Троянського циклу міфів – похід греків до Трої і її десятирічна облога з метою визволення найвродливішої жінки Греції Єлени, яка стала дружиною спартанського царя Менелая – брата Агамемнона.
Сюжет «Іліади»
Прослухайте поему за посиланням:
https://web.akniga.org/gomer-iliada-gerasimov
Грандіозна поема "Іліада", яка налічує 15693 віршованих рядки, розповідає лише про 51 день десятого року облогу Трої незадовго до її падіння.
Своєрідність цієї поеми вже у структурі її композиції, адже вона народжується, наповнюється подробицями й деталями, розгортається у всеосяжну картину життя, звичаїв, моральних засад, культури античного світу із маленького зернятка, із піщинки в плині часу – гніву Ахілла внаслідок його сварки з воєначальником усіх греків Агамемноном.
Сварка виникла через пихатість та нерозумні вчинки Агамемнона. Він грубо образив жерця Аполлона Хріса, який прийшов у грецький табір, щоб викупити свою доньку – полонянку Хрісеїду. Ображений Хріс звертається за захистом до Аполлона, і той насилає на грецьке військо "пошесть лиху", якої греки не можуть позбутися. На загальних зборах греків з цього приводу Ахілл пропонує Агамемнону, трофеєм якого є Хрісеїда, віддати її батьку. Врешті-решт Агамемнон погоджується за умови, що Ахілл віддасть йому свою полонянку Брісеїду. Той і розгніваний такою несправедливістю: адже він несе на собі головний тягар війни.
Після цього осмілілі троянці на чолі зі своїм героєм Гектором, сином троянського царя Пріама і братом Паріса, починають тіснити греків і наближаються до їхніх кораблів, погрожуючи їх спалити. Щоб врятувати греків від розгрому, найближчий друг Ахілла Патрокл вдягає, з дозволу Ахілла, його озброєння і відганяє троянців, але мас гине від руки Гектора. Тільки після загибелі Патрокла вщухає гнів Ахілла на ахейців, обертаючись тепер на троянців, і він замиряється з Агамемноном, який визнає свою провину, пояснюючи її засліпленням, насланим Зевсом, Долею і богинею помсти Еринією. Вдягнувши нове озброєння, яке на прохання його матері Фетіди, викував сам Гефест, Ахілл своєю невгамовною жадобою помсти наводить жах на троянців, заганяє їх за мури цитаделі й вступає у двобій з Гектором. Завершується "Іліада" смертю Гектора.
Запитання
- Що вам відомо про Гомера?
- Які історичні події давньогрецької історії лягли в основу "Іліади" Гомера?
- До якого жанру належить поема "Іліада"?
- Хто з ким воював у Троянській війні? Як ці ворогуючі сили представлені в поемі Гомера "Іліада"?
- Скільки днів описується в "Іліаді"?
- Чим закінчується поема?
Термінологічний словник
Ахілл (Ахіллес) – наймогутніший і найхоробріший герой троянської війни, вождь мірмідонців, син Фессалійського царя Пелея і морської богині Фетіди. Коли Ахіллу довелося вибирати між життям довгим, але бездіяльним, і коротким, але звитяжним, він обрав останнє.
Гектор – троянський герой, старший син царя Пріама і Гекаби. Під час війни з ахеями стояв на чолі троянського війська.
Пелей – фессалійський володар, син царя Еака.
Зевс – верховний бог у грецькій міфології.
Пріам – останній троянський володар.
Висновки
Поеми Гомера дають дуже багатий матеріал для розуміння епохи розкладу родового ладу і переходу до рабовласницького суспільства і людей цієї епохи, людей красивих душею, багатих добрими почуттями, людей, які в страхітливих умовах жорстокої війни не втрачають людяності, здатності розуміти чуже горе і співчувати іншим. Гомер возвеличує людину, ставить її чесноти, здібності, добрі вчинки, подвиги, розум, почуття справедливості, любов до вітчизни та рідних, вірність у дружбі та подружньому житті. Він розкриває повноту і красу життя, вчить добра і засуджує зло, допомагає людині стати людиною. У цьому його невмируще багатство, у цьому безсмертя його поем.
Домашнє завдання
- Опрацювати статтю підручника С.9-14, хрестоматії С.8-12.
- Прочитати "Іліаду" Гомера.
- Намалювати малюнки до поеми (за бажанням).