Опубліковано: 2020-05-05
Тема уроку. Основний конфлікт у п’єсі «Вишневий сад» Чехова — своєрідність і особливості для твору по темі
План
Конфлікт у драматичному творі
Витоки конфлікту у п’єсі «Вишневий сад» і його своєрідність
Лопахін — центральний персонаж у розкритті головного конфлікту п’єси
Конфлікт у драматичному творі
Однією з особливостей драматургії Чехова була відсутність відкритих конфліктів, що досить несподівано для драматургічних творів, адже саме конфлікт є рушійною силою всієї п’єси, а Антону Павловичу було важливо показати життя людей через опис повсякденності, тим самим наблизивши сценічні персонажі до глядача. Як правило, конфлікт знаходить вираз у сюжеті твору, організовуючи його, внутрішня незадоволеність, бажання щось дістати, або не втратити підштовхує героїв до здійснення будь – яких вчинків. Конфлікти можуть бути зовнішніми і внутрішніми, а їх прояв буває явним або прихованим, так конфлікт у п’єсі «Вишневий сад» Чехов успішно сховав за побутові труднощі дійових осіб, присутній як невід’ємна частина тієї сучасності.
Витоки конфлікту у п’єсі «Вишневий сад» і його своєрідність
Що б зрозуміти основний конфлікт у п’єсі «Вишневий сад» необхідно враховувати час написання цього твору та обставини його створення. Чехов писав «Вишневий сад» на початку ХХ століття, коли Росія перебувала на стику епох, коли невідворотно наближалася революція, і багато відчували наближення величезні зміни всього звичного й усталеного способу життя російського суспільства. Осмислити і зрозуміти що відбуваються в країні зміни намагалися багато письменників того часу і Антон Павлович не став винятком. П’єса «Вишневий сад» була представлена публіці в 1904 році, ставши фінальній в творчості і житті великого письменника, і в ній Чехів відбив свої роздуми про долю своєї країни.
Занепад дворянства, викликаний змінами в соціальному устрої і не вміння пристосуватися до нових умов; відрив від своїх коренів не тільки землевласників, а й селян, почали перебиратися в місто; зародження нового класу буржуазії, яка прийшла на місце купецтва; появи інтелігентів, які вийшли з простого народу — і все це на тлі зароджується загального невдоволення життя – ось, мабуть, головний виток конфлікту комедії «Вишневий сад». Руйнування чільних уявлень та духовної чистоти впливало на суспільство, і драматург вловив це на підсвідомому рівні.
Відчуваючи прийдешні зміни, Чехів спробував передати свої почуття глядача через своєрідність конфлікту в п’єсі «Вишневий сад», який став новим типом, характерний для всієї його драматургії. Цей конфлікт зароджується не між людьми або соціальними силами, він проявляється у розбіжностях і відштовхуванні реальному житті, її запереченні та заміщення. І це не можна було зіграти, цей конфлікт можна було тільки відчути. До початку ХХ століття суспільство ще не було здатне це прийняти, і потрібно було перебудовувати не тільки театр, але й глядача, а для театру, знав і вміє розкривати відкриті протистояння передати особливості конфлікту в п’єсі «Вишневий сад» було практично не можливо. Тому – то Чехів і був розчарований прем’єрним показом. Адже за звичкою конфліктом було позначено зіткнення минулого в особі збіднілих поміщиків і майбутнього. Проте, майбутнє тісно пов’язане з Петриком Трофимовим і Анею не вкладається в логіку Чехова. Навряд чи Антон Павлович пов’язував майбутнє з «облезлым паном» і «вічним студентом» Петром, не здатного простежити навіть за збереженням своїх старих калош, або Анею, при поясненні ролі якої, Чехов робив головний акцент на її молодість, і це було головною вимогою до виконавиці.
Лопахін — центральний персонаж у розкритті головного конфлікту п’єси
Чому Чехов робив основний акцент на ролі Лопахина, кажучи, що якщо його образ не вдасться, то і всю п’єсу чекає провал? На перший погляд саме протистояння Лопахина легковажним і пасивним власникам саду є конфліктом у його класичній інтерпретації, а торжество Лопахина після покупки його дозволом. Однак саме такого тлумачення і побоювався автор. Драматург багато разів говорив, побоюючись огрублення ролі, що Лопахін це купець, але не в традиційному його розумінні, що він людина м’який, і довіряти його зображення «крикуна» ні в якому разі не можна. Адже саме через правильне розкриття образу Лопахина ставати можливим розуміння всього конфлікту п’єси.
Так в чому ж укладений основний конфлікт п’єси? Лопахін намагається підказати господарям маєтку як можна врятувати свою власність, пропонуючи єдиний реальний варіант, але вони не прислухаються до його порад. Щоб показати щирість його бажання допомогти, Чехов дає зрозуміти про ніжних почуттях Лопахина до Любові Андріївні. Але незважаючи на всі спроби напоумити і вплинути на господарів, Єрмолай Олексійович, «мужик мужиком» стає новим власником прекрасного вишневого саду. І він радий, однак це веселощі крізь сльози. Так він купив. Він знає, що робити зі своїм придбанням, щоб отримувати прибуток. Але чому Лопахін вигукує: «Швидше б це все це минуло, швидше б змінилася як-небудь наша нескладна, нещаслива життя!» І саме ці слова служать дороговказом на конфлікт п’єси, виявляється більшою мірою філософським — невідповідність потреб душевної гармонії зі світом і дійсністю в перехідній епосі і як наслідок не збіг людини з самим собою і з історичним часом. Багато в чому саме тому етапи розвитку основного конфлікту п’єси «Вишневий сад» виділити практично не можливо. Адже він зародився ще до початку дій, описуваних Чеховим, і свого дозволу так і не знайшов.
Запитання для самоконтролю
- В якому році була написана п’єса «Вишневий сад»?
- Хто є головними героями твору?
- Який центральний конфлікт п’єси «Вишневий сад»?