Опубліковано: 2020-05-04
ТЕМА УРОКУ. АНТИТЕЗА
Антитеза (грец. άντίθεσιζ — протиставлення) — це стилістична фігура, яка утворюється зіставленням слів або словосполучень, протилежних за своїм змістом. Наприклад: „Думав, доля зустрінеться — спіткалося горе” (Т. Шевченко).
Антитеза часто зустрічається в прислів'ях та приказках, афоризмах: „Ситий голодного не розуміє”, „Багатство дме, а бідність вдвоє гне”. Антитеза використовується для описів, характеристики предметів, часто іронічної або сатиричної. Наприклад:
Всякий, хто вище, то нижчого гне, — Дужий безсильного давить і жме, Бідний багатого певний слуга, Корчиться, гнеться пред ним, як дуга.
(І. Котляревський)
Порівняйте: „Иван Иванович худощав и высокого роста; Иван Никифорович немного ниже, но зато распространяется в толщину. Голова у Ивана Ивановича похожа на редьку хвостом вниз; голова у Ивана Никифоровича — на редьку хвостом вверх... Иван Иванович боязливого характера. У Ивана Никифоровича, напротив того, шаровары в таких широких складках, что если бы раздуть их, то в них можно бы поместить весь двор с амбарами и строениями” (М. Гоголь).
Домашнє завдання
Підберіть 5 прикладів антитез. Запишіть їх у зошиті.