Тема уроку. Образ вишневого саду у свідомості героїв п'єси Антона Чехова "Вишневий сад"

Вишневий сад об'єднує навколо себе всіх героїв п'єси. Письменник з'єднує персонажів різного віку і соціальних груп, і вони повинні будуть так чи інакше вирішити долю саду, а значить, і свою долю.

Власники садиби - російські поміщики Гаїв і Раневская. І брат, і сестра - освічені, розумні, чуйні люди. Вони вміють цінувати красу, тонко відчувають її, але в силу інертності не можуть нічого зробити для її порятунку.

Гаєв і Раневська позбавлені почуття реальності, практичності і відповідальності, а тому не в змозі подбати ні

про себе, ні про близьких людей. Вони не можуть піти раді Лопахина і здати землю в оренду, не дивлячись на те що це принесло б їм солідний дохід: "Дачі та дачники - це так пішло, вибачте". Піти па цей захід їм заважають особливі почуття, які пов'язують їх з садибою. Вони відносяться до саду як до живої людини, з яким їх дуже багато що пов'язує.

Вишневий сад для них - це уособлення минулого життя, минулої молодості. Дивлячись у вікно на сад, Раневська вигукує: "О моє дитинство, чистота моя! У цій дитячій я спала, дивилася звідси на сад, щастя прокидалося разом зі мною щоранку, і тоді він був точно

таким, ніщо не змінилося ".

Повернувшись в рідну садибу, вона знову відчула себе молодою і щасливою.

Почуттів Гаєва і Раневської не поділяє Лопахін. Їх поведінка здається йому дивним і нелогічним. Він дивується, чому на них не діють настільки очевидні для нього доводи розсудливого виходу зі скрутної ситуації.

Лопахін вміє цінувати красу: його захоплює сад, "прекрасніше якого немає нічого на світі". Але він - людина діяльна і практичний. Він щиро намагається допомогти Гаеву і Раневської, постійно переконуючи їх: "І вишневий сад, і землю необхідно віддати в оренду під дачі, зробити це тепер же, скоріше, аукціон па носі!


Зрозумійте! " Але вони не бажають його слухати. Гаєв здатний лише па порожні клятви: "За честь моєї, чим хочеш клянуся, маєток не буде продано!.,"

Однак аукціон відбувся, і Лопахін купив маєток. Для нього ця подія має особливий сенс: "Я купив маєток, де дід і батько були рабами, де їх не пускали навіть у кухню. Я сплю, це тільки ввижається мені, це тільки здається ... "Таким чином, для Лопахіна покупка маєтку стає таким собі символом його успішності, нагородою за багаторічні труди. Для Лопахіна вишневий сад - всього лише земля, яку можна продати, закласти або купити.

У своїй радості він навіть не вважає за потрібне проявити елементарне почуття такту по відношенню до колишніх господарів садиби. Він починає вирубувати сад. навіть не чекаючи їх від'їзду. У чомусь йому те саме бездушний лакей Яша, в якому начисто відсутні такі почуття, як доброта, любов до матері, прихильність до місця, де народився і виріс.

У цьому він - пряма протилежність Фірс, у якого ці якості надзвичайно розвинені. Фірс - найстаріша людина в будинку. Він багато років вірою і правдою служить своїм панам, щиро любить їх і по-батьківськи готовий оберігати від усіх бід.

Мабуть, Фірс - єдиний персонаж п'єси, наділений цією якістю - відданістю. Фірс - дуже цільна натура, і ця цілісність з усією повнотою проявляється в його відношенні до саду. Сад для старого лакея - це родове гніздо, яке він прагне оберігати так само, як і своїх панів.

Петя Трофимов - представник нового покоління. Його взагалі не хвилює доля вишневого саду. "Ми вище любові", - заявляє він, зізнаючись тим самим в нездатності до серйозного почуття. Петя дивиться па все надто поверхово: не знаючи справжнього життя, він намагається перевлаштувати її па основі надуманих ідей.

Зовні Петя і Аня щасливі. Вони хочуть йти до нового життя, рішуче порвавши з минулим. Сад для них - "вся Росія", а не тільки цей вишневий сад.

Але хіба можна, не люблячи рідного дому, полюбити весь світ? Обидва героя спрямовуються до нових горизонтів, але втрачають коріння. Взаєморозуміння між Раневської і Трофімовим неможливо. Якщо для Петі немає минулого і спогаді, то Раневська глибоко сумує: "Адже я народилася тут, тут жили мої батько і мати, мій дід, я люблю цей будинок, без вишневого саду я не розумію свого життя ..."

Вишневий сад - символ краси. Але хто ж врятує красу, якщо люди, які здатні її цінувати, не в силах за неї боротися, а люди енергійні і діяльні дивляться на неї тільки як на джерело вигоди і наживи?

Вишневий сад - символ добра, а тому такі вирази, як "підробити коріння", "розтоптати квітка" або "вдарити по дереву сокирою", звучать по-блюзнірському і нелюдяно. Розмірковуючи над характерами і вчинками героїв п'єси, ми замислюємося над долею Росії, яка є для нас тим самим "вишневим садом".

Домашннє завдання

Дайте відповідь на запитання:

Чи можна вважати вишневий сад як символ духовної пам’яті? Чому?

УВАГА!

Виконане завдання у зручному для вас форматі (аудіо, документі Word, фото сторінки тощо) надсилається вчителю на електрону пошту [email protected]