Опубліковано: 2020-04-28
Тема уроку. Сюжет твору А.Р. Чехова «Вишневий сад»
Я ненавиджу неправду і насильство в усіх видах...
Найсвятіше для мене — це людське тіло, здоров'я, розум,
талант, натхнення, любов і... свобода від сили і брехні.
А. П. Чехов
Прийшов час, насувається на всіх нас громада,
готується велика, сильна буря, яка йде,
наближається й незабаром струсить із нашого суспільства лінь,
байдужість, упередженість до праці, гнилу нудьгу.
А. П. Чехов
· Як ви гадаєте, якою повинна бути успішна людина? Які риси характеру вона мусить мати?
· Якими мають бути стосунки з іншими людьми?
· Як ви розумієте сталий вираз жити сьогодні і зараз?
· Про що треба піклуватися сьогодні: про теперішнє, минуле або майбутнє? Чому?
· Якою стає людина, яка розумом, надіями залишається у минулому? Яким стає її життя? Чи має воно сенс?
· Що таке, на ваш погляд, гармонія теперішнього, минулого і майбутнього?
«Вишневий сад» — лірична п'єса в чотирьох діях Антона Чехова, написана в 1903 році.
Прослухайте аудіокнигу «Вишневий сад» за посиланням:
https://audiokniga.club/354-chekhov-vishneviy-sad.html
Прем'єрна вистава відбулась 17 січня 1904 року в Московському художньому театрі. Після третьої дії Чехову влаштували вшанування з приводу 25-річчя його літературної творчості. Він стояв на сцені «мертвотно-блідий і худий… не міг погамувати кашлю… Ювілей вийшов святковий, та проте він залишив тяжке враження. Від нього віяло похоронами. Було тоскно на душі», — згадував пізніше Костянтин Станіславський.
Дійові особи
Любов Андріївна Раневська — поміщиця
Аня — її донька, 17 років
Варя — її прийомна донька, 24 роки
Гаєв Леонід Андрійович — брат Раневської
Лопахін Єрмолай Олексійович — купець
Трофимов Петро Сергійович — студент
Симеонов-Пищик Борис Борисович — поміщик
Шарлотта Іванівна — гувернантка
Єпіходов Семен Пантелеєвич — конторщик
Дуняша — покоївка
Фірс — лакей, старий, 87 років
Яша — молодий лакей
Перехожий
Начальник станції
Поштовий чиновник
Гості
Слуги
Сюжет твору
Дія починається навесні в маєтку Любові Андріївни Раневської, яка після кількох років проживання у Франції повертається зі своєю сімнадцятирічною дочкою Анею в Росію. На станції їх уже чекають Гаєв, брат Раневської, і Варя, її прийомна дочка.
Грошей у Раневської практично не залишилося, а маєток з його прекрасним вишневим садом незабаром може бути продано за борги. Знайомий купець Лопахін розповідає поміщиці свій варіант вирішення проблеми: він пропонує розбити землю на ділянки і віддавати їх в оренду дачникам. Любов Андріївна сильно здивована такою пропозицією: вона не може уявити, як можна вирубати вишневий сад і віддати свій маєток, де вона виросла, де пройшла її молоде життя і де загинув її син Гриша, в оренду дачникам. Гаєв і Варя також намагаються відшукати будь-які виходи з ситуації, що склалася: Гаєв обнадіює всіх і клянеться, що маєток не буде продано: в його планах зайняти трохи грошей у багатої ярославської тітоньки, яка, втім, Раневську недолюблює.
У другій частині вся дія переноситься на вулицю. Лопахін продовжує наполягати на своєму плані як на єдиному вірному, але його навіть не слухають. У той же час в п'єсі з'являється і філософська тематика і більш повно розкривається образ учителя Трофимова. Вступивши в розмову з Раневською і Гайовим, Трофимов говорить про майбутнє Росії, про щастя, про нову людину. Мрійливий Трофимов вступає в суперечку з матеріалістом Лопахіним, який не здатний оцінити його думки, а залишається наодинці з Анею, яка одна з усіх його розуміє, Трофимов говорить їй, що треба бути «вище любові».
У третій дії Гаєв і Лопахін їдуть в місто, де повинні відбутися торги, а тим часом в маєтку влаштовуються танці. Гувернантка Шарлотта Іванівна розважає гостей своїми фокусами з черевомовлення. Кожен з героїв зайнятий своїми проблемами. Любов Андріївна переживає, чому ж її брат так довго не повертається. Коли ж Гаєв все-таки з'являється, він повідомляє повній безпідставних надій сестрі, що маєток продано, а його покупцем став Лопахін. Лопахін щасливий, він відчуває свою перемогу і просить музикантів зіграти що-небудь веселе, йому немає ніякого діла до смутку і відчаю Раневских і Гаєва.
Фінальну дію присвячено від'їзду Раневської, її брата, дочок і прислуги з маєтку. Вони розлучаються з місцем, яке так багато для них означало, і починають нове життя. План Лопахіна здійснився: тепер він, як і хотів, вирубає сад і віддасть землю в оренду дачникам. Всі їдуть, і тільки старий лакей Фірс, кинутий усіма, вимовляє фінальний монолог, після чого чується звук стуку сокири по дереву.
Домашнє завдання
Прочитайте твір «Вишневий сад»;
Випишіть 3 цитати з твору. Які вам найбільш запам’яталися, чому?