Ознайомлення з природним довкіллям

Тема: «Зміна дня і ночі»

Мета: розширення уявлень про Сонячну систему, формувати уявлення дітей про будову Сонячної системи, удосконалювати уявлення дітей про частинах діб, розвивати здатність цілеспрямовано досліджувати, спостерігати, розвивати інтерес до експериментування.

                                 Хід заняття

 – А чи знаєте ви, що таке наука астрономія, і що вивчає ця наука?
– Не знаєте? А хочете дізнатися?
Як і де ми можемо про це дізнатися? 
(з енциклопедій, у дорослих, по телебаченню тощо)

 «Астрономія – це наука, яка вивчає явища і закони, які відбуваються в космосі»

- Що ж можна вивчати в космосі? (відповіді дітей)
– Вчені-астрономи відповідають на багато запитань, що цікавлять людей.
– Я б запитала, яка найяскравіша зірка на небосхилі? А ви як вважаєте? 
(діти міркують, приходять до висновку, що ця зірка-сонце)

- Що ви знаєте про сонце?
– Як впливає сонце на життя всього живого й неживого на нашій планеті?
– Уявіть собі, що не стало сонця, що тоді?
– Чи є у космосі інші планети?
– Як називається все, що знаходиться в космосі?
– Яка планета відома нам більше, ніж інші?
 (земля)

- Що ви про неї знаєте? Що знаходиться на планеті Земля?
– Астрономи першими відповіли на питання, що таке день і що таке ніч?

А ви знаєте, як відбувається зміна дня і ночі?
– Чим можуть служити освітлювальні прилади: лампа, ліхтарик, фільмоскоп? 
(сонцем) Глобуси? М’ячик? (планетою Земля)
(«Земля обертається навколо своєї осі. Після експериментування діти роблять висновок)
Земля, як дзига. Вона обертається, але не зупиняється. Ми – жителі-земляни знаходимося на ній і крутимося, як на каруселі.
– Може сонце висвітлити планету Земля одночасно з усіх сторін? 
(не може) Якщо сторона Землі, на якій живемо ми, повертається до сонця, то настає день. Якщо відвертається, настає ніч. І так відбувається постійно.
(Загадка)
Один за одним низкою
Тихо ходять брат з сестрою.
Братик будить весь народ,
А сестра навпаки-
Спати негайно кличе.
– Що за братику? А хто сестра? 
(Відповіді дітей)
-Що відбувається, коли Земля повертається до сонця?
– Може сонце освітити Землю з усіх сторін?

Аналіз заняття:

– Про що ви сьогодні дізналися?
– Де це стане вам у пригоді?
– Про що хотіли б дізнатися?